Co jest celem kwalifikacji wojskowej? Przede wszystkim określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób, które mają obowiązek stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej. Osoby te muszą mieć ukończony 18 rok życia.
Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.
Terminy kwalifikacji wojskowej w powiecie mieleckim:
- Miasto Mielec - 15-29 maja
- gmina Padew Narodowa - 30-31 maja
- Miasto i gmina Przecław - 31 maja, 1-5 czerwca
- gmina Borowa - 6 czerwca
- gmina Wadowice Górne - 7-12 czerwca
- gmina Czermin - 13-15 czerwca
- gmina Mielec - 15-19 czerwca
- Miasto i gmina Radomyśl Wielki - 20-23 czerwca
- gmina Tuszów Narodowy - 23-27 czerwca
- gmina Gawłuszowice - 28 czerwca
Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa.
Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia. Obowiązek stawienia się, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia. Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.
Dokumenty potrzebne do kwalifikacji wojskowej
- dowód osobisty,
- świadectwo ukończenia szkoły;
- 1 zdjęcie.
- oznaczenie kategorii zdrowia
- kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
- kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.