reklama

Mielecki mikrus na pochodzie w Chicago

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Grdeń

Mielecki mikrus na pochodzie w Chicago - Zdjęcie główne

Mielecki mikrus na pochodzie w Chicago | foto Grzegorz Grdeń

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Chicago odbyło się jedno z największych wydarzeń polonijnych – parada z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W paradzie wzięło udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia oraz goście z Polski. Nie zabrakło także mieleckich akcentów.
reklama

Parada w Chicago

W sobotę, 6 maja, liczna społeczność wzięła udział w uroczystej paradzie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która tradycyjnie odbyła się w centrum Chicago, wzdłuż ulicy Columbus Dr. Tego dnia Polonia chicagowska, ubrana w barwy biało-czerwone, z dumą zaprezentowała swoją siłę światu, a duch polskości unosił się nad miastem. Wspólnie przeszli uroczyście wzdłuż ulicy Columbus Dr., oddając hołd i świętując polską konstytucję.

Parada Polonii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja jest organizowana w Chicago od 128 lat. Pierwsza parada odbyła się w 1891 roku, gdy Polska nie istniała na mapie Europy. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Chicago są największym wydarzeniem z tej okazji poza granicami Polski. W paradzie tradycyjnie weźmie udział reprezentacja narodowego przewoźnika LOT, który obsługuje loty do Chicago od ponad 50 lat.

- Blisko półtora miliona Polaków mieszka w Chicago. To drugie najczęściej odwiedzane przez Polaków miasto w USA, zaraz po Nowym Jorku - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Katarzyna Piskorz, członek zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT ds. korporacyjnych.

Mielecki akcent na pochodzie

Pan Grzegorz od lat jest zagorzałym zwolennikiem i miłośnikiem małych samochodów, ale chyba najbardziej lubi poczciwego WSK Mikrusa MR 300 wyprodukowanego w jego rodzinnych stronach.

 Mikrus jest nietuzinkowym samochodem, wyprodukowanym zaledwie w około 1720 egzemplarzach. Grzegorz także jest nietuzinkowym posiadaczem tego pojazdu, jedynego w USA. Jeździ nim na wiele zlotów i imprez, na których jest oblegany przez widzów. Tak było i tym razem. Na pochód 3-majowy wybrał się swoim ulubionym samochodem.

Tylko 200 sztuk

"30 grudzień 1957 roku był dla załóg WSK Mielec i Rzeszów dniem obrachunku z minionym rokiem, w którym asortyment ich produkcji powiększył się o mikrosamochody.... Mikrusy wejdą do seryjnej produkcji w lipcu 1958 roku... Aby sprostać zadaniom również WSK Rzeszów tworzy nowy, oddzielny wydział, zajmujący się jedynie silnikami i posiadający własne biuro konstrukcyjne..." – pisał w styczniu 1958 roku poczytny tygodnik Motor.

Mikrus MR 300, znany również jako Warszawa-Mikrus, to polski mikrosamochód produkowany w latach 1957-1960. Był to jeden z najmniejszych samochodów na świecie w tamtym czasie. Został zaprojektowany przez inżyniera Tadeusza Tańskiego.

Samochód był dwumiejscowym samochodem o charakterystycznym wyglądzie, przypominającym nieco amerykańskie samochody lat 50. Miał nadwozie typu kabriolet, które można było otwierać lub zamykać, oraz silnik o pojemności 0,3 litra, który rozwijał moc 16 KM. Samochód osiągał prędkość maksymalną około 80 km/h. Mikrus MR 300 zyskał popularność w Polsce ze względu na swoją niewielką wielkość, oszczędność paliwa i przystępną cenę — wynosiła ona tylko 35 tys. złotych. Dla porównania nowa Warszawa była wyceniona na 120 tys. złotych.

Jednak produkcja mikrusa została przerwana po zaledwie 3 latach z powodu problemów finansowych fabryki. Tego uroczego samochodu wykonano 1728 sztuk, na dzień dzisiejszy  ich liczbę ocenia się na około 200 sztuk.

Mimo krótkiego okresu produkcji Mikrus MR 300 zdobył pewną popularność w Polsce i ma swoje miejsce w historii polskiej motoryzacji. Dzisiaj jest również rozpoznawalnym symbolem retro i kolekcjonerskim samochodem, który jest poszukiwany przez miłośników klasycznych samochodów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama