Reklama

W pow. mieleckim obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej. Inaczej mandaty i to wysokie

Opublikowano:
Autor:

W pow. mieleckim obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej. Inaczej mandaty i to wysokie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W powiecie mieleckim, który objęty jest w tej chwili tzw. żółtą strefą, od najbliższej soboty (10 października) trzeba będzie nosić obowiązkowo maseczki w przestrzeni publicznej. Inaczej posypią się wysokie mandaty.

Policja będzie surowo karać za brak maseczki w miejscach, gdzie jest to konieczne. Przyjmuje się zasadę „zero tolerancji”. Jeśli ktoś nie będzie miał  przy sobie zaświadczenia czy dokumentu potwierdzającego prawo do nie noszenia maseczki z powodów zdrowotnych, będą nakładane kary.

Takie podejście do kwestii łamania przepisów o noszeniu maseczek  zapowiedzieli dwa dni temu Adam Niedzielski, minister zdrowia i Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

- Chodzi o odwrócenie proporcji w stosunku do osób, które łamią przepisy. Nie może być tak, że 20 proc. osób przyłapanych na łamaniu przepisów, nie ponosi konsekwencji finansowych – zaznaczył  komendant główny policji Jarosława Szymczyk.

Jak wysokie będą mandaty

Jak zapowiedział dalej komendant główny policji nadal pozostaje dla funkcjonariuszy policji możliwość ukarania mandatem karnym w kwocie do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, ma być wprowadzony każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne.

Jeśli policjant skieruje wniosek do sądu, to ten może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Z kolei sanepid może nałożyć karę w wysokości 30 tys. zł.

Od początku pandemii funkcjonariusze  policji wykonali ponad 3,6 mln działań w związku ze zwalczaniem koronawirusa.  19 tys. osób  ukarali mandatem  w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust. 161 tys. osób zostało pouczonych, a w 7,3 tys.  przypadkach skierowane zostały  wnioski do sądu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE