Reklama

W Mielcu skróci się czas oczekiwania na zabieg

Opublikowano:
Autor:

W Mielcu skróci się czas oczekiwania na zabieg - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chorzy czekający na operację zaćmy mogą od pierwszego kwietnia bez ograniczeń rejestrować się w mieleckim szpitalu na zabieg, który zostanie wykonany w przeciągu kilku tygodni.

Od początku kwietnia NFZ będzie finansował zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów. Dzięki zwiększonej liczbie zabiegów skróci się czas oczekiwania.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu do tej pory rocznie wykonywano około 800 zabiegów usunięcia zaćmy. Liczba ta nie odzwierciedlała jednak pełni potrzeb pacjentów – regulował ją bowiem nałożony przez Narodowy Fundusz Zdrowia limit. Teraz placówka będzie mogła przyjąć każdego pacjenta, który zarejestruje się na zabieg. Szacuje się, że dzięki zniesieniu ograniczeń, czas oczekiwania na operację w mieleckiej lecznicy zmniejszy się z kilku miesięcy do kilku tygodni.

To bardzo ważna i korzystna dla pacjentów zmiana, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że pacjentów z zaćmą ciągle przybywa. Najwięcej przypadków choroby obserwuje się u osób starszych i cukrzyków. Zdarza się i tak, że zaćma jest wadą wrodzoną albo objawia się we wczesnym dzieciństwie pacjenta. –  Z tego względu każdy z nas powinien zatroszczyć się o swoje oczy i zwrócić uwagę na niepokojące objawy – podkreśla prof. zw. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie, który operuje także mieleckich pacjentów.

Zaćma, podobnie jak wiele innych chorób oczu, najczęściej zaczyna objawiać się pogorszeniem widzenia, w szczególności po zmroku. Jasne kolory wydają się ciemniejsze, a samo widzenie traci na kontraście i ostrości. - Czasami pierwszym objawem zaćmy jest też tzw. krzywienie linii prostych, czyli metamorfopsja. Jeśli patrzymy na kontury przedmiotów i nagle widzimy falowanie linii prostych - natychmiast udajmy się do okulisty. Konsultacji ze specjalistą wymaga też objaw błysku w oku albo przesłona w polu widzenia – podkreśla prof. Rejdak.

Pacjentów, którzy posiadają skierowanie od okulisty na zabieg usunięcia zaćmy, zachęcamy do rejestracji w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w mieleckim szpitalu. Oddział udziela świadczeń zdrowotnych w piątki w godz. 15:00-20:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 8:00-13:00. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dostępne są pod numerami telefonów: 17 780 01 24 oraz +48 884 890 400.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE