Reklama

W maju główny proces modernizacji i zainstalowanie nowych elementów instalacji w Kronospanie

Opublikowano:
Autor:

W maju główny proces modernizacji i zainstalowanie nowych elementów instalacji w Kronospanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie potwierdził, że modernizacja w mieleckim zakładzie Kronospan zakończy się w maju. Po zainstalowaniu nowej instalacji zakład najprawdopodobniej wznowi produkcję latem.

Dyrektor DOŚ Andrzej Kulig był gościem budżetowej Sesji Rady Miasta Mielca w czwartek 25 stycznia 2018 roku. Został zaproszony przez Prezydium Rady Miasta, aby przedstawić fakty związane z procesem modernizacji zakładu Kronospan w Mielcu. 

Posłuchaj Andrzeja Kuliga:

Kilka faktów

Przypomnijmy w 2015 roku Urząd Marszałkowski udzielił zakładowi zgodę na działalność z warunkami koniecznej modernizacji. W tzw. pozwoleniu zintegrowanym znalazły się ważne zapisy zmiany instalacji na taką, która będzie spełniać restrykcyjne przepisy UE związane z przemysłem drzewnym tzw. konkluzją BAT. Jeśli zakład nie przeprowadzi modernizacji i nie zastosuje się do tych wymogów, to nie będzie mógł działać po 2019 roku.  "Pozwolenie zintegrowane" z 2015 roku zmniejszyło także wielkość emisji zanieczyszczeń produkcyjnych.

Stały monitoring?

Warto przypomnieć, że Marszałek Województwa zobowiązał firmę do zamontowania stałego monitoringu emisji zanieczyszczeń powietrza z głównego emitora w sposób ciągły. Od tej decyzji przedstawiciele Kronospanu odwoływali się do Ministra Środowiska. W pierwszym rozstrzygnięciu sprawy Minister poprosił o wskazanie producenta, który mógłby przygotować takie urządzenia, które mogą realizować monitoring. Pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska wskazali taką firmę. Ostatecznie Minister uchylił decyzję Marszałka ze względu na to, że nowe przepisy europejskie dotyczące przemysłu drzewnego nie przewidują nakładania na producentów stałego monitoringu. 

- Nowa instalacja w moim odczuciu ma mieć obowiązek ciągłego pomiaru. Ja innej decyzji nie podpiszę. Tutaj bardzo podkreślam rolę Prezydenta, który wydał decyzję o tzw. środowiskowych uwarunkowaniach, która zawierała zapis właśnie o monitoringu - komentuje Andrzej Kulig.

Kronospan przez DOŚ został zobowiązany do złożenia wniosku o wydanie nowego pozwolenia na działalność (czyli pozwolenia zintegrowanego), chodzi o działalność zakładu po modernizacji. Taki wniosek zakład złożył jeszcze w lutym 2017 roku. Urząd do tej pory takiego pozwolenia nie wydał

Kiedy koniec?

Kronospan ma zamiar zakończyć modernizację i przejść na nową technologię z końcem maja tego roku. Warto przypomnieć, że ustawowy obowiązek modernizacji upływa dopiero w listopadzie 2019 roku. 

- Kronospan, realizuje modernizację z dużym wyprzedzeniem. Spodziewać się należy, że w czerwcu zakład wstrzyma na chwilę produkcję, a potem już ruszy w zupełnie nowej konfiguracji zgodnej z naszym pozwoleniem. Zakład po przełączeniu na nową instalację będzie mógł działać tylko i jedynie dzięki nowemu "pozwoleniu zintegrowanemu". - dodaje dyr Kulig

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE