Reklama

W I LO uczniowie sięgają gwiazd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: I LO w Mielcu

W I LO uczniowie sięgają gwiazd - Zdjęcie główne

Takie obserwatorium to nowość wśród mieleckich szkół ponadpodstawowych. | foto I LO w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu powstało szkolne obserwatorium astronomiczne. Przyczyni się ono do zwiększenia zainteresowania astronomią - nauką, która ma ogromy wpływ na wiele dziedzin życia. Pierwsze obserwacje w licealnym Pulsarze dostarczyły wiele emocji. Dociekliwi uczniowie z entuzjazmem poszukiwali nowych galaktyk i sięgali gwiazd.

Bieżący rok szkolny jest dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu pod wieloma względami wyjątkowy. Odnowione wnętrze budynku szkoły i oddany do użytku rewitalizowany dziedziniec to zmiany, które poprawiły komfort i bezpieczeństwo  przebywania uczniów na terenie szkoły. Teraz  nadszedł czas na "inwestycje", które  zwiększą szanse na wszechstronny rozwój młodych ludzi uczących się w najstarszej szkole średniej w Mielcu. W ofercie  zajęć rozwijających różne zdolności i pasje młodzieży  pojawiła się  w tym roku szkolnym możliwość praktycznego realizowania zainteresowań astronomicznych i astrofotograficznych.

Skąd pomysł na to, aby postawić na astronomię? Robert Kagan, nauczyciel geografii w I LO, twierdzi, że astronomia jest nauką łączącą w sobie wiele pierwiastków charakterystycznych dla nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Przyczynia się ona do rozwoju intelektualnego, podnoszenia poziomu świadomości otaczającego nas świata i zaspokajania wrodzonej ludzkiej ciekawości. Pogląd ten podziela dyrektor szkoły, Radosław Kluza, który sfinalizował projekt powstania w I LO w Mielcu Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego Pulsar.

Obserwatorium astronomiczne przy I LO

Dyrektor szkoły Radosław Kluza uzasadnia swoją decyzję następującymi wnioskami: - Na poziomie edukacji średniej można zauważyć tendencję, że wielu młodych ludzi stroni  od nauk ścisłych czy przyrodniczych, uważając je za trudne lub nudne. W ramach edukacji wyższej wciąż jednak rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych. Tradycyjne metody nauczania i konwencjonalne przyswajanie wiedzy teoretycznej nie sprzyjają wzrostowi  zainteresowania ciekawymi, choć często trudnymi zagadnieniami fizycznymi i matematycznymi, a czasem wręcz do nich zniechęcają. Alternatywą jest poznawanie empiryczne, zetknięcie się z trudnymi zagadnieniami na płaszczyźnie bezpośrednich obserwacji wizualnych, innowacyjności.

Uruchomione w tym roku szkolnym w I LO obserwatorium astronomiczne z pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania astronomią. Do obserwacji obiektów i zjawisk astronomicznych  posłużą: refraktor apochromatyczny z możliwością sterowania z dowolnego miejsca przez sieć lub port szeregowy oraz teleskop zwierciadlany Newtona, który będzie służył do obserwacji obiektów głębokiego nieba.

Obserwatorium astronomiczne przy I LO

Pierwsze obserwacje w licealnym Pulsarze dostarczyły wiele emocji. Dociekliwi uczniowie z entuzjazmem poszukiwali nowych galaktyk i sięgali gwiazd. Oby to patrzenie w niebo zaowocowało istotnymi odkryciami lub innymi osiągnięciami, a najzdolniejszym młodym "astronomom" utorowało drogę do kariery akademickiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy