Reklama

W diecezji tarnowskiej rośnie liczba spraw o unieważnienie małżeństwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

W diecezji tarnowskiej rośnie liczba spraw o unieważnienie małżeństwa - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Kościele katolickim nie istnieje pojęcie rozwodu kościelnego. Prawo kościele dopuszcza wyłącznie stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W diecezji tarnowskiej w roku 2021 zakończyło się prawie 140 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Wpłynęło też około 120 nowych wniosków!

Jak podaje portal rdn.pl, wniosków jest dużo, ale w poprzednich latach zdarzało się już, że było ich więcej. Sprawa o unieważnienie małżeństwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym trwa 2-3 lata.

W sprawach rozstrzygniętych w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie pozytywnych wyroków jest ok. 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent.

Kto zakłada sprawy o unieważnienie małżeństwa? Zwykle są to pary z krótkim stażem małżeńskim. Dość często nieważność małżeństwa orzekana jest ze względu na niezdolność psychiczną, nałogi, także związane ze światem mediów elektronicznych.  W diecezji tarnowskiej były już wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych.

Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawo – kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Jedna z nich znajduje się w Mielcu.

Sąd kościelny znajduje się w każdej diecezji przy kurii diecezjalnej. Sprawy rozpatrywane są wyłącznie na podstawie prawa kanonicznego. Oznacza to, że jeśli wobec małżonków zostanie orzeczony rozwód cywilny, to nie oznacza to automatycznie unieważnienia małżeństwa kościelnego i odwrotnie.

W procesach kościelnych nie ma rozpraw, a jedynie indywidualne przesłuchania w sądzie. Reszta to wymiana pism pomiędzy sądem, a stronami procesu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy