Jak podaje portal rdn.pl, wniosków jest dużo, ale w poprzednich latach zdarzało się już, że było ich więcej. Sprawa o unieważnienie małżeństwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym trwa 2-3 lata.
CZYTAJ TAKŻE: "Porwany chłopczyk w Mielcu". Policja przestrzega
W sprawach rozstrzygniętych w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie pozytywnych wyroków jest ok. 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent.
Kto zakłada sprawy o unieważnienie małżeństwa? Zwykle są to pary z krótkim stażem małżeńskim. Dość często nieważność małżeństwa orzekana jest ze względu na niezdolność psychiczną, nałogi, także związane ze światem mediów elektronicznych. W diecezji tarnowskiej były już wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych.
Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawo – kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Jedna z nich znajduje się w Mielcu.
Sąd kościelny znajduje się w każdej diecezji przy kurii diecezjalnej. Sprawy rozpatrywane są wyłącznie na podstawie prawa kanonicznego. Oznacza to, że jeśli wobec małżonków zostanie orzeczony rozwód cywilny, to nie oznacza to automatycznie unieważnienia małżeństwa kościelnego i odwrotnie.
W procesach kościelnych nie ma rozpraw, a jedynie indywidualne przesłuchania w sądzie. Reszta to wymiana pism pomiędzy sądem, a stronami procesu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.