reklama
reklama

Urzędnicy już pukają do drzwi mieszkańców powiatu! Co kontrolują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Urzędnicy już pukają do drzwi mieszkańców powiatu! Co kontrolują? - Zdjęcie główne

foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościChoć wszyscy słyszeliśmy o obowiązku segregowania śmieci, nie wszyscy się do niego stosujemy. Aby zapobiec nieprawidłowościom, przepisy pozwalają na przeprowadzanie kontroli przez gminne władze. W powiecie mieleckim takie kontrole już ruszyły.
reklama

Segregacja śmieci to nie tylko wymóg prawny, ale też troska o środowisko i nasze wspólne finanse. Gdy odpady są nieprawidłowo segregowane, koszty ich utylizacji rosną. Do tego dochodzi kwestia uczciwości – niektórzy deklarują, że posiadają kompostownik i kompostują bioodpady, żeby skorzystać ze zniżki, ale w rzeczywistości tego nie robią.

Wójt gminy Czermin informuje, iż upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy w Czerminie rozpoczynają kontrole nieruchomości dla sprawdzenia poprawności funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi

Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy sprawdzają różne aspekty związane z odpadami. Oto główne punkty, które będą weryfikowane:

  1. Segregacja odpadów – czy w pojemnikach i workach znajdują się właściwe rodzaje śmieci.
  2. Kompostownik – jeśli zadeklarowaliśmy, że kompostujemy bioodpady, urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie posiadamy kompostownik i go używamy.
  3. Zgodność liczby osób w deklaracji – liczba osób zgłoszonych do systemu gospodarowania odpadami musi odpowiadać rzeczywistej liczbie mieszkańców.
Pracownicy urzędu sprawdzą, czy w pojemnikach i workach znajdują się właściwe frakcje odpadów. Kontrolerzy sporządzą dokumentację fotograficzną i protokół. Jeśli coś będzie nie tak, mogą zostać podjęte dalsze kroki administracyjne.

reklama

Jeśli urzędnicy stwierdzą, że odpady są źle segregowane, właściciel nieruchomości może dostać wyższą opłatę za odbiór śmieci. Z kolei osoby korzystające z ulgi za kompostowanie, które nie spełniają wymagań (np. nie mają kompostownika), mogą stracić prawo do zniżki – i to na pół roku.

Koszty systemu odbioru odpadów pokrywane są z opłat mieszkańców. Jeśli ktoś zaniża liczbę osób w deklaracji, inni płacą więcej. Dlatego tak ważne jest uczciwe zgłaszanie rzeczywistej liczby domowników.

Segregacja śmieci i prawidłowe zgłaszanie informacji w deklaracjach to nasz wspólny obowiązek. W końcu chodzi nie tylko o przepisy, ale o środowisko i uczciwy podział kosztów. Jeśli wszyscy będziemy przestrzegać zasad,  gmina będzie czystsza, a opłaty – bardziej sprawiedliwe.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama