Reklama

Urząd pracy zasypany wnioskami. Dominuje pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

Opublikowano: śr, 13 maj 2020 20:53
Autor:

Urząd pracy zasypany wnioskami. Dominuje pożyczka dla mikroprzedsiębiorców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu mają pełne ręce roboty. Urzędy odpowiadają za pewne istotne elementy tarczy antykryzysowej. Do 7 maja urzędnicy przyjęli ponad 3300 wniosków o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. A to nie wszystkie ich działania.

Mielecki urząd pracy wypłacił już około 800 pożyczek na kwotę prawie 4 mln złotych. Z każdym dniem ta kwota wzrasta. Jednak wiele ze złożonych wniosków jest niekompletnych lub wypełnionych nieprawidłowo, co znacznie wydłuża przyznanie pomocy.

- W takich przypadkach niezwłocznie kontaktujemy się z pracodawcą w sprawie uzupełnienia brakujących dokumentów. Apelujemy do przedsiębiorców o dokładne zapoznanie się z informacjami publikowanymi na naszej stronie, uważne wypełnianie wniosków, a w przypadku nieprawidłowości o szybkie uzupełnianie dokumentów. Pozwoli nam to na sprawniejszą obsługę wniosków i przyśpieszy wypłacanie środków – informuje Marek Przygoda, główny specjalista Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

Aktualnie, o ile złożony wniosek jest kompletny i nie wymaga uzupełnienia, czas oczekiwania na przyznanie pożyczki to około 10-14 dni (należy tu uwzględnić 3-dniowy proces kwarantanny, rejestracji wniosku i jego rozpatrzenia). Pracodawca otrzymuje środki w ciągu 2 dni od dnia podpisania umowy.

Złożenie wniosku i umowy poprzez platformę praca.gov.pl, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym, pozwala na szybką obsługę sprawy i znacznie przyśpiesza otrzymanie pożyczki.

Większość pracowników zajmuje się tarczą

Jak poinformował nas Marek Przygoda, realizacją wniosków o pożyczki i dofinansowania zajmują się wszyscy pracownicy, którzy na co dzień współpracują z pracodawcami w ramach instrumentów rynku pracy. Dodatkowo do obsługi wniosków i udzielania informacji o formach pomocy świadczonych przez urząd pracy w ramach tarczy antykryzysowej zostali przesunięci praktycznie wszyscy pracownicy, którzy nie są zaangażowani w realizację innych, obligatoryjnych zadań, w szczególności rejestracji osób bezrobotnych.

- Zadania w zakresie realizacji działań pomocowych w ramach tarczy antykryzysowej realizuje obecnie 60 proc. wszystkich pracowników. Należy zaznaczyć, że równocześnie kontynuowane są, co prawda ograniczone, ale jednak, działania aktywizujące w ramach instrumentów rynku pracy w zakresie tworzenia miejsc pracy, otrzymania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy organizację staży – przekazuje Marek Przygoda.

 
Z jakich jeszcze instrumentów tarczy antykryzysowej chętnie korzystają przedsiębiorcy?

- W kwietniu w ramach tarczy oprócz pożyczek przedsiębiorcy chętnie składali również wnioski na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, a także na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych – powiedział Marek Przygoda.

W pierwszym naborze, który zakończył się 30 kwietnia, wpłynęło blisko 350 wniosków. Ponowny nabór wniosków na wymienione formy pomocy został ogłoszony 8 maja.

CO JESZCZE NA PORTALU?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.