Reklama

Uliczna rewolucja w Chorzelowie i Woli Mieleckiej? [RAPORT]

Opublikowano:
Autor:

Uliczna rewolucja w Chorzelowie i Woli Mieleckiej? [RAPORT] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadawanie nazw ulicom na wsiach najczęściej podyktowane jest względami praktycznymi: naciskami straży pożarnej i pogotowia, które często błądzą, nie mogąc odnaleźć miejsc interwencji. Ta sama kwestia dotyczy też kurierów. Kiedy powstaje coraz więcej domów, często zdarza się też, że sąsiadują ze sobą bardzo odległe numery, a te kolejne oddalone są od siebie o kilka kilometrów.

W powiecie mieleckim większość wsi posiada tylko numerację, bez nazw ulic. Wyjątkiem będzie tu na przykład Dulcza Wielka, gdzie ulice nazwane są między innym po wybitnych postaciach historycznych (księdza Kalinowskiego), według położenia geograficznego (Tarnowska), czy po tradycyjnych nazwach przysiółków (Ług). Ostatnio powstał też pomysł wprowadzenia nazw ulic w Chorzelowie i Woli Mieleckiej (gm. Mielec).

Wójt gminy Mielec, Józef Piątek, na stronie internetowej gminy poinformował, że  został już przygotowany dokument pn. "Projekt nazewnictwa ulic dla miejscowości Chorzelów i Wola Mielecka".  Opracowanie ma na celu przedstawienie mieszkańcom procedur wprowadzania nazewnictwa ulic, zawiera wykaz formalności i szacunkowe koszty, jakie w związku z tym będą musieli ponieść mieszkańcy oraz gmina. Określa także procedury ustanawiania nazw ulic, zarówno dla dróg publicznych, jak i dróg prywatnych. Projekt zawiera też propozycje nazw ulic wraz z uzasadnieniem ich wprowadzenia oraz procedury ustanawiania nowej numeracji porządkowej. Przybliża mieszkańcom zasady dobierania nazw ulic.

 

Droga do ulicy

Aby nadać drogom gminnym nazwy, trzeba najpierw spełnić cały szereg wymagań. Po pierwsze, trzeba wybrać działki drogowe gminne i drogi gminne, na których będą wprowadzone ulice. Następnie sporządza się opracowanie, w którym przyporządkowane są numery adresowe do ulic oraz ich proponowane nazwy. Działki, które nie mają aktualnie nadanych numerów,  otrzymają numery "na zaś", które będą mogły być wykorzystane w przyszłości.

Przygotowanie nazw ulic to jeszcze nie koniec procedur. Podczas zebrań wiejskich przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zgłoszone wtedy uwagi i propozycje zostaną rozpatrzone podczas prac nad projektem uchwały. Konsultacje takie nie są obowiązkowe, umożliwiają tylko mieszkańcom zapoznanie się i ewentualne zgłoszenie propozycji nazw ulic.

Następnie rada gminy musi podjąć odpowiednią uchwałę w sprawie nadawania nazw ulic. Kiedy wszystkie te formalności zostaną spełnione, nadane zostaną nowe numery adresowe. Wtedy też mieszkańcy otrzymują zawiadomienia o zmianie numeracji domów. W zawiadomieniu znajdzie się też pouczenie o obowiązku zmiany dokumentów.

W ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia właściciele nieruchomości muszą umieścić w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z nowym numerem. 

 

Będą koszty i formalności

Mieszkańcy obydwu miejscowości obawiają się przede wszystkim kosztów i uciążliwych formalności, jakich trzeba będzie dopełnić po zmianie adresu. Chodzi tu między innymi o wymianę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Dowód osobisty i paszport nie podlegają wymianie. Urząd gminy będzie musiał powiadomić o zmianach instytucje takie jak ZUS, urząd skarbowy, pogotowie, policję, zakład energetyczny, zakład gazowy. Nie obejdzie się też przecież od informowania pracodawcy, banku czy szkoły.

Część mieszkańców stanowczo protestuje przeciwko wprowadzeniu nazw ulic w gminie. Jednym z argumentów jest konieczność ponoszenia dodatkowych, niepotrzebnych kosztów i masa formalności, które trzeba będzie podjąć. Dodatkowo, jak wskazują mieszkańcy Chorzelowa i Woli Mieleckiej, oni bez problemu orientują się w układzie adresów, bo są do niego po prostu przyzwyczajeni.

Oburzeni mieszkańcy wskazują też na fakt, że powstał już projekt nazw ulic, i to bez wcześniejszych konsultacji, bez zapytania ich o zdanie. Dla nich to uszczęśliwianie na siłę, kompletna strata pieniędzy i czasu, który trzeba poświęcić na wizyty w urzędach. Twierdzą, że są ważniejsze inwestycje, na które należałoby przeznaczyć pieniądze - jak niebezpieczne skrzyżowania.

Gminie zapewne uda się jednak wprowadzić planowane zmiany, choć najpierw, w najbliższym czasie, nastąpią konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będę mogli głośno powiedzieć o swoich wątpliwościach.

 

Jak nazwać ulice?

Aby wybrać nazwę ulicy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Uwzględnia się między innymi stare mapy ewidencyjne. Nazwy ulic powinny odnosić się do istniejących przy ulicy obiektów lub jej położenia, oddawać charakter i tradycje najbliższej okolicy.

W Chorzelowie zlokalizowano 3 drogi powiatowe, 17 dróg gminnych publicznych lub wewnętrznych i 21 dróg prywatnych.

 W Woli Mieleckiej zlokalizowano 2 drogi wojewódzkie, 1 drogę powiatową, 29 dróg gminnych publicznych lub wewnętrznych oraz 11 dróg prywatnych.

Przygotowane propozycje nazw ulic są bardzo zróżnicowane. Pochodzą zarówno od nazwisk znanych osób, jak również uwzględniają topografię i położenie ulic. Sporo ulic weźmie nazwę po przysiółkach, w których są położone, lub miejscowości, w kierunku których prowadzą. Bardzo popularne są też nazwy związane z drzewami i roślinami.

Ze względów organizacyjnych i finansowych wprowadzenie nowej numeracji porządkowej dla Woli Mieleckiej i Chorzelowa możliwe będzie najwcześniej w 2020 roku.

 

Przykłady propozycji nazw ulic: WOLA MIELECKA:

Tarnowska: główna ulica miejscowości w kierunku Tarnowa.

Zaolzie: nawiązanie do nazwy przysiółka Zaolzie, przez który przebiega droga.

Śliczna: nawiązanie do charakteru ulicy.

Wesoła: nazwa powszechnie stosowana, ulica jest zabudowana nowymi, kolorowymi domami.

Przybrzeżna: nazwa nawiązuje do położenia ulicy przy wale przeciwpowodziowym
Wisłoki.

Starorzeczna: nawiązanie do nazwy potoku Stara Wiśnia, który płynie na końcu ulicy.
 

 

Przykłady propozycji nazw ulic: CHORZELÓW:

Władysława Sikorskiego: bo został ochrzczony w kościele w Chorzelowie.

Dworska: nawiązanie do dworku znajdującego się przy ulicy – obecnego Zakładu
Doświadczalnego Instytutu Zootechniki.

Kolonia: nawiązanie do nazwy przysiółka – Kolonia Chorzelów.

Wierzbowa: nazwa powszechnie stosowana w nazewnictwie ulic.

Niwa: nawiązanie do nazwy Niwa Dworska, występującej na archiwalnych mapach okolicy.

Pilotów: nazwa nawiązuje do położenia w sąsiedztwie Zakładu Usług Lotniczych
w Mielcu.

 

Koszty nadania nazw ulicom:

Koszt tabliczki z nazwą ulicy i numerem (wg danych z listopada 2018 r.) kształtuje się na poziomie 10 zł netto, natomiast koszt tabliczki kierunkowej z nazwą ulicy wraz z montażem to ok. 500 zł netto.

Mieszkańcy nieruchomości w każdym przypadku poniosą koszty wykonania nowych tabliczek z numerem porządkowym nieruchomości.
Mieszkańcy ponoszą również koszty zmian pieczątek firmowych bądź osobistych, wizytówek, zmian w KRS-ie, zmian banerów reklamowych i publikowanych
reklam. Gmina nie może zrekompensować tych kosztów.


Wymiana dowodu rejestracyjnego w starostwie – 68,50 zł.

Wymiana prawo jazdy w starostwie – 100,50 zł.

Jeśli zmiana adresu kierowcy wymagająca wydania nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz
prawa jazdy spowodowana została zmianami administracyjnymi, rada powiatu może w
drodze uchwały zmniejszyć opłatę lub zwolnić od jej
uiszczenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE