reklama
reklama

Ukraina złożyła skargę na Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ukraina złożyła skargę na Polskę do Światowej Organizacji Handlu - Zdjęcie główne

Ukraina złożyła skargę na Polskę do WTO | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolska, Węgry i Słowacja ustanowiły embargo na produkty rolne z Ukrainy. Stało się to po zniesieniu unijnego embarga, które trwało do 15 września. Strona ukraińska złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
reklama

Kryzys zbożowy odbił się mocno na polskim rolnictwie. Ukraińskie produkty miały przejeżdżać przez granicę w bardzo dużych ilościach, co spowodowało nasycenie rynku i obniżenie cen. W efekcie polskim rolnikom nie opłacało się sprzedawać swoich produktów. Unijne embargo, zgodnie z zapowiedziami, zakończyło się 15 września, jednak Polska, Słowacja i Węgry postanowiły je przedłużyć we własnym zakresie.

Jak informuje Reuters, ministerstwo gospodarki Ukrainy złożyło skargę na kraje, które zdecydowały się na przedłużenie embarga, w tym na Polskę. Co więcej, zapowiada się dalsze działania. Wymienia się w tym kontekście pozwy, lub nawet wprowadzenie przez stronę ukraińską embarga na polskie owoce i warzywa.

reklama

Ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko poinformowała o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu. Jedak jak podaje portal farmer.pl, ukraińscy rolnicy wcale nie zgadzają się z tą decyzją. Uważają oni, że pozwy wobec krajów, które pomagają im na wielu innych polach są niepotrzebne, a obawy polskich rolników mają podstawy.

Niektóre kraje Unii Europejskiej nie zgadzają się ze stanowiskiem Polski, Węgier i Słowacji. Swoją krytykę wyraził między innymi minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Niemiec, Cem Ozdemir.

Jesteście solidarni wtedy, kiedy wam to pasuje. Kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście.

-powiedział Cem Ozdemir na łamach Financial Times.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, embargo potrwa do momentu wypracowania odpowiedniego modelu współpracy z Ukrainą.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama