Reklama

Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Zbigniewa Rzeźnika

Opublikowano:
Autor:

Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Zbigniewa Rzeźnika - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Moim zdaniem, jednym z problemów naszego miasta jest brak uczelni o kierunku technicznym. Wszyscy wiemy, że mielecka strefa ekonomiczna dobrze funkcjonuje i cały czas się rozwija.

W rozmowach z pracodawcami ciągle pojawia się problem braku dobrze wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem technicznym. Na pytanie - czy miastu tej wielkości jak Mielec - miastu powiatowemu - potrzebna jest uczelnia, odpowiem, że tak. Podnosi to nie tylko rangę miasta, ale otwiera inne możliwości, np. współpracę szkół ze środowiskiem akademickim (dostęp do pracowników naukowo – dydaktycznych, specjalistycznych laboratoriów itp.). Wiele młodych osób, kończąc szkołę, wyjeżdża do większych miast, by studiować. Nie każdy jednak ma (z różnych powodów – rodzinnych, finansowych, osobistych) taką możliwość. Osoby, które wyjeżdżają, raczej już nie wracają do Mielca i to jest duży problem dla miasta.

Moi wychowankowie doceniają, jakim pięknym miastem jest Mielec. Podkreślają przede wszystkim (to, czego my mieszkańcy nie zauważamy) bezpieczeństwo, spokój, brak korków, dużo tras rowerowych i dużą liczbę różnorodnych imprez organizowanych na terenie Mielca. Dla tych, którzy założyli rodziny i mają małe dzieci, jedną z ważniejszych kwestii jest "instytucja babci i dziadka" - tego najbardziej im brakuje. Pojawiają się głosy: "chętnie bym powrócił, ale kiedyś już wyjechałem, tam zacząłem pracę, tam mam już dom".

Myślę, że do rozwoju miasta potrzebna jest wyższa uczelnia, która zatrzymałaby jakiś odsetek młodych ludzi. Badania wykazują, że w najbliższych latach tylko nieliczne miasta będą się rozwijać kosztem mniejszych, leżących w ich otoczeniu.

Kampania prezydencka właściwie się już zaczęła i myślę, że duże szanse na ten urząd będzie miała osoba, która będzie miała pomysł, jak zatrzymywać młodych ludzi albo jak zachęcić ich do powrotu. A może tym pomysłem będzie utworzenie wyższej uczelni? W Jarosławiu, mieście czterdziestotysięcznym, udało się. Profesor Jan Fazlagic z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zauważa, że w małym mieście też można stworzyć dobrą uczelnię, jednak dużym nakładem kosztów. Może dobrym pomysłem jest, aby włączyć w te działania przedsiębiorców, którzy też powinni być zainteresowani uruchomieniem wyższej uczelni w naszym mieście.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE