Reklama

Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona

Opublikowano:
Autor:

Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczelnia wyższa nawet w miastach o średniej wielkości, takich jak Mielec, jako instytucja kształcąca kapitał ludzki, wzmacnia potencjał rozwoju lokalnego, pozytywnie oddziałuje na życie społeczno-gospodarcze subregionu i dba o korzystny wizerunek danej miejscowości.

 Ośrodek akademicki podnosi również prestiż miasta poprzez organizację ogólnopolskich konferencji naukowych, a dzięki  wykwalifikowanym absolwentom wpływa na sytuację na lokalnym rynku pracy.

Dostrzegając te wszystkie istotne czynniki, władze samorządowe powinny zwiększyć swoją aktywność i poważnie zaangażować się w rozwój oraz promocję szkolnictwa wyższego. Istnieje taka potrzeba, tym bardziej że na spadek liczby mieszkańców miasta Mielca wpływa nie tyle niż demograficzny i praca za granicą, co migracja młodych ludzi do dużych miast, takich jak Kraków, Warszawa czy Rzeszów. Trzeba spróbować te niekorzystne tendencje zahamować, a także zwiększyć napływ nowych mieszkańców. Nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak nakreślenie w tym zakresie celów strategicznych przez lokalne władze i ich realizacja może przynieść dla miasta wymierne korzyści w przyszłości.

Podsumowując, właściwie funkcjonująca uczelnia wyższa w Mielcu - która rzetelnie przygotowuje absolwentów do wejścia na rynek pracy i dostosowuje kierunki kształcenia oraz specjalności nie tylko do lokalnego, ale subregionalnego rynku pracy – jest z całą pewnością potrzebna. Fundamentem może być budowa odpowiedzialnego, merytorycznie przygotowanego zespołu ludzi z wizją rozwoju skłonnych do współpracy, negocjacji i dialogu, ponieważ jak do tej pory Mielec w niedostatecznym stopniu potrafił wykorzystać element akademickości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE