Reklama

Reklama

Trwają uroczystości 40-lecia parafii Ducha Świętego w Mielcu. Parafię odwiedził biskup tarnowski

Opublikowano: 23 maja 2021 11:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parafia Ducha Świętego w Mielcu świętuje 40-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sobotę 22 maja w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego mszy świętej przewodniczył pasterz diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. Proboszcz Waldemar Ciosek podkreślił, że ta uroczystość jest podziękowaniem dla wszystkich pokoleń, które angażują się w rozwój tej parafii.

Charakterystyczny kościół parafialny został zbudowany w latach 1983 - 1987. Świątynia została poświęcona w 1992 roku przez br Józefa Życińskiego. Pierwszym proboszczem i budowniczym parafii był ks. Władysław Marcinowski. Przy parafii działa wiele grup i wspólnot religijnych. 

Sobotnia uroczystość była podsumowaniem jubileuszu parafii. Mszy przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W trakcie mszy biskup poświęcił nową kaplicę chrzcielną, która będzie nazywana "kaplicą nowego życia". Biskup miał możliwość poświęcenia kościoła dolnego, którzy przeszedł gruntowny remont. Obecnie kościół został przystosowany do spotkań Odnowy w Duchu Świętym i Neokatechumenatu. Ołtarz znajduje się w centrum. Dzięki remontowi parafia zyskała nowe pomieszczenia. W jednym z nich powstanie sala medytacji. Kościół dolny ma nowego patrona św. Michała Archanioła

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych. Kapłani, którzy pochodzą z tej parafii, Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, a także przedstawiciele władz samorządu lokalnego: marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, poseł Fryderyk Kapinos, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, starosta mielecki Stanisław Lonczak.

- Witam serdecznie księdza biskupa w parafii, która dopiero i aż - ma już 40 lat. Dziś przez Twoją posługę chcemy oddać Bogu nasze najnowsze dzieło. Jest to nowa kaplica "chrzcielna", którą będziemy nazywać kaplicą nowego życia. W dolnym kościele zbudowaliśmy aulę św. Michała Archanioła, a także salę "dom słowa bożego" - mówił podczas uroczystości ks. Waldemar Ciosek

Biskup tarnowski dziękował wspólnocie parafii za dzieła, jakie przez te wszystkie lata udało się tutaj zrealizować. Przede wszystkim dziękował, za budowę monumentalnego kościoła parafialnego, który jest też dziełem sztuki architektonicznej. Sama budowa kościoła parafialnego była realizowana w trudnych dla Kościoła czasach. 

Czytaj także: Biskup tarnowski na początek triduum mówił o duszpasterstwie w czasie epidemii 

- Duch Święty chociaż jest doskonały i niewidzialny, to jednak staje się dla nas widzialny w naszych dziełach m. in. w tej pięknej monumentalnej świątyni. W czasie tej eucharystii pragnę uwielbiać trójjedynego Boga za dar tej wspólnoty parafialnej. Modlę się za wszystkich zmarłych, który podjęli się budowy tej świątyni. Pamiętam o naszym pokoleniu, które troszczy się, aby ta świątynia nie tylko zewnętrznie, radowała nas pięknem harmonii, estetyki. Modle się także o to, aby nasze pokolenie podejmowało troskę o piękno człowieczeństwa kształtowanego mocą Ducha Świętego. Otaczam modlitwą także wszystkie nowe pokolenia, które będą modlić się w tej świątyni, aby sobie ceniły ten ponadczasowy dar Trójcy Przenajświętszej działającej mocą Ducha Świętego, aby dostrzegały wysiłek poprzednich pokoleń i aby zmierzały do źródła. Źródło jest jedno i jego się wszyscy wywodzimy - mówił do wiernych zgromadzonych na uroczystości bp Andrzej Jeż

W kościele parafialnym cały czas trwają prace modernizacyjne. Zakończył się remont ołtarza bocznego - który teraz będzie kaplicą chrzcielną. Teraz prace przeniosą się na drugi ołtarz boczny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej. Proboszcz Waldemar Ciosek zapowiedział też pewne zmiany, które zostaną wprowadzone w prezbiterium kościoła. W parafii pracuje siedmiu kapłanów. Przy parafii jest też placówka Sióstr Misyjnych ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. Siostry pracują w parafii, zajmują się katechezą, a także prowadzą Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.