Reklama

Reklama

To już pewne. Od stycznia duża podwyżka cen prądu

Opublikowano: 1 grudnia 2020 16:42
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

To już pewne. Od stycznia duża podwyżka cen prądu - Zdjęcie główne

Fakt, że do produkcji energii elektrycznej wykorzystujemy głównie węgiel sprawia, że mamy najdroższy prąd w UE, a teraz jeszcze każdy z nas poniesie koszty tak zwanej opłaty mocowej. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił wysokość opłaty mocowej, która od początku 2021 r. będzie nową pozycją w rachunku za energię elektryczną. A na tym nie koniec. W połowie grudnia dojdzie jeszcze coroczna podwyżka taryf.

Opłata mocowa od początku 2021 r. będzie nową pozycją w rachunku za energię elektryczną. Jak poinformował prezes  URE, który zatwierdza podwyżki energii w przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wyniesie:
•    dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
•    dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
•    dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
•    dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców w przyszłym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7.00 do 21.00) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Średnie zużycie prądu  typowej, 4-osobowej rodziny wynosi w Polsce 2600-5500 kWh rocznie, co oznacza, że rachunek za prąd w każdym miesiącu automatycznie pójdzie w górę o 10,46 zł. Rocznie da to już pokaźną kwotę 125,52 zł.

Taka  4 osobowa  rodzina płaci miesięcznie za prąd właśnie około 125 zł. Opłata mocowa sprawi więc, że będzie to  swoisty 13 rachunek  w roku.
A to nie koniec. Do połowy grudnia prezes URE ma się wypowiedzieć na temat podwyżek taryf, o które zwróciły się największe na rynku, państwowe spółki energetyczne  - Enea, PGE Obrót, Energa, Tauron. No chyba, że tak jak w ubiegłym roku prezes nie zgodzi się na tę kolejną podwyżkę.

Po co ta opłata mocowa

Za sprawą opłaty mocowej każdy z nas składać się będzie na rynek mocy. Mówiąc prosto z tych pieniędzy mają być opłacani producenci za gotowość dostaw, by w systemie były wystarczające zasoby mocy.

To gotowość dostaw albo inaczej bezpieczeństwo dostaw będzie nas kosztować rocznie ok. 5 mld zł, a najlepsze oferty na tę gotowość będą wyłaniane w drodze aukcji.

Jakby jednak nie patrzeć opłata mocowa  w swojej istocie to swoista finansowa kroplówka dla  elektrowniom węglowym, których nie stać na razie na zastąpienie tego paliwa innym. Ma dać im czas na dostosowanie się i znalezienie innych paliw do wytwarzania prądu.  Tylko dlaczego my musimy za to płacić? Szczególnie, że najwięksi gracze na rynku to spółki Skarbu Państwa.

Mamy najdroższy prąd w UE

A rzeczywistość jest taka, że   za sprawą rosnących opłat za emisję CO2 wykorzystywanie węgla do produkcji energii z ekonomicznego punktu widzenia jest nieopłacalne.

W ubiegłym  roku nasz prąd w 74 proc. powstawał z węgla. Średnia UE  to 34 proc. Szwecja, Austria i Belgia w ogóle nie mają węgla w miksie energetycznym. Taki krok zapowiada Francja (2022 r.), Słowacja (2023 r), Portugalia (2023 r). Nasz rząd utrzymuje, że z energetyki węglowej zrezygnuje do 2060 r.

Europa porzuca węgiel, bo zanieczyszcza środowisko, jest drogi i  ma bardzo wysokie koszty spalania. Opłata za emisję CO2 poszła  w górę z 5 euro za tonę  4 lata temu do  25 euro za tonę. Według szacunków do 2030 r. może wzrosnąć  nawet do 60 euro.

Wytwarzany głównie z węgla nasz prąd jest najdroższy w Unii Europejskiej, a taki stan trwa  już 7 miesiąc  z rzędu.  Nic też nie wskazuje, żeby się to miało zmienić.  Jak szacują eksperci taki stan  może trwać  co najmniej  przez najbliższe 15 lat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.