Reklama

Szykuje się BLOKADA! [To już dziś]

Opublikowano:
Autor:

Szykuje się BLOKADA! [To już dziś]  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy dni i dwie noce. Tyle czasu deklarują spędzić w okolicach zakładu Kronospan protestujący mieszkańcy Mielca i okolic. Akcja jest dość nietypowa i przybierze formę pewnego rodzaju performance`u.

Trudno jeszcze określić, na czym będzie dokładnie polegać akcja protestacyjna. Zgodnie ze zgłoszonym zgromadzeniem publicznym akcja organizowana jest z powodu niezadowolenia społeczeństwa uciążliwą działalnością zakładu Kronospan w Mielcu. Akcja protestacyjna odbędzie się od piątku, 12 kwietnia, od godziny 15, do niedzieli, 14 kwietnia, do godz. 20. Protestujący podzielą się na tzw. "zmiany" i mają przebywać na akcji protestacyjnej przez cały czas. Dlaczego strajkują? Jak sami twierdzą, zakład pomimo modernizacji nadal jest uciążliwy. Uciążliwość ta na co dzień daje się odczuć przez charakterystyczny zapach drewna.  Stacje pomiarowe także wyłapują wypuszczane do powietrza zanieczyszczenia gazowe i pyłowe. Zakład rzeczywiście doprowadził do przełączenia instalacji na nową, z systemem ochrony środowiska. Jednak to - zdaniem mieszkańców - nadal nie wystarczy. Problem jest przede wszystkim z monitoringiem tego, co zakład wypuszcza do atmosfery.

Weekendowa blokada

Akcja protestacyjna została już oficjalnie zgłoszona do urzędu miasta, jako zgromadzenie publiczne.

- Sobota będzie bardzo ważnym dniem, ponieważ wtedy odwiedzą nas reprezentanci miast należących do koalicji "#DośćTrucia". Podczas blokady będą miały miejsce różne "atrakcje", m.in.: koncerty zespołów muzycznych, zabawy i konkursy dla dzieci, malowanie "smrodu", morsowanie i wiele, wiele innych - przekazują nam organizatorzy akcji.

Z tego co udało się nam dowiedzieć, celem blokady ma być ponowne zwrócenie uwagi mieleckich włodarzy i nieuświadomionych mielczan, oraz całej Polski na to, jak destrukcyjnie firma Kronospan wpływa na środowisko - czytamy w komunikacie.

Po dwóch wielkich ostatnich protestach zdaniem organizatorów akcji niewiele się zmieniło, więc mieszkańcy w najbliższy weekend wyjdą znowu na ulicę.  - Ponieważ firma Kronospan  nawet w najmniejszym stopniu nie zadbała o poprawę jakości powietrza w Mielcu, czego dowodem jest nasilenie się obecności chemicznej zawiesiny na ulicach Mielca w ostatnich dniach. Włodarze miasta również nie robią nic w tym kierunku. Mielczanie nie godzą się na taki stan rzeczy i będą walczyć do skutku - czytamy w komunikacie.

Obrona zakładu

Kronospan na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do organizowanej akcji protestacyjnej.

- Ze zdziwieniem przyjmujemy zatem do wiadomości, że pomimo poniesionych inwestycji oraz absolutnie odczuwalnej minimalizacji wpływu zakładu na środowisko planowany jest pod naszym zakładem protest.  Niestety, odnosimy wrażenie, że w zapowiadanej obecnie  akcji nie chodzi już o troskę o czyste powietrze. O ile przy  poprzedniej manifestacji wysuwane były  konkretne postulaty dotyczące zainstalowania filtrów czy pomiarów ciągłych emisji, to dzisiaj trudno nam zrozumieć intencje, ukrywających swoją tożsamość, organizatorów. W naszej ocenie jest to próba manipulowania opinią publiczną i mieszkańcami Mielca. Świadczą o tym również niedawne akcje plakatowe czy banerowe, sugerujące istnienie "układu" pomiędzy władzami miasta a przedstawicielami naszej firmy. Dlaczego? Nie wiemy i nie rozumiemy motywów takich działań - czytamy w oświadczeniu Kronospan.

Władze zakładu bezpośrednio zwróciły się także do organizatorów weekendowej akcji, żeby nie atakowali pracowników zakładu.

- Kronospan Mielec zawsze działał, działa i będzie działał zgodnie z prawem. To się nigdy nie zmieni. Podobnie jak to, że wspierać będziemy instytucje i osoby, które o tę pomoc poproszą. Jako odpowiedzialny biznes wiemy, że firma powinna angażować się w życie lokalnej społeczności, wspierając jej rozwój. I my będziemy to robić niezależnie od tego, jak długo będziemy zastraszani. Do organizatorów akcji apelujemy, aby zachowali zdrowy rozsądek i spokój. Prosimy Was o powstrzymanie się od atakowania naszych pracowników i ich rodzin - czytamy w oświadczeniu.

 

Informacje praktyczne

Akcja protestacyjna polega na pewnego rodzaju "pikniku". Osoby, które planują wziąć udział, powinny ze sobą zabrać potrzebne ubrania, jedzenie czy nawet śpiwór (chodzi o te osoby, które planują nocować na terenie akcji protestacyjnej).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE