reklama
reklama

Szlachetna Paczka w Mielcu. Jakie rodziny potrzebują naszej pomocy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka w Mielcu. Jakie rodziny potrzebują naszej pomocy? - Zdjęcie główne

foto Szlachetna Paczka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRodziny z powiatu mieleckiego po raz kolejny znalazły się w gronie potrzebujących, dla których organizowana jest akcja Szlachetna Paczka. Wciąż kilkanaście z nich czeka na darczyńców, którzy zdecydują się przygotować paczki.
reklama

Szlachetna Paczka to jeden z największych programów społecznych w Polsce, który od ponad 20 lat organizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA. Szlachetna Paczka pomaga najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, rodzinom wielodzietnym, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością, młodym ludziom, którzy startują w samodzielność, osobom, które zostały dotknięte skutkami wojny lub zdarzeń losowych. 

Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki odwiedzają Rodziny, poznają ich historie, rozpoznają potrzeby i przygotowują szczegółowy opis, który jest udostępniany Darczyńcom i Darczyńczyniom w połowie listopada każdego roku.

reklama

Darczyńcy i Darczyńczynie (mogą to być osoby prywatne, firmy, przedszkola, szkoły podstawowe, licea, uczelnie wyższe) wybierają konkretną Rodzinę i przygotowują dla niej paczkę, zawierającą rzeczy odpowiadające na jej potrzeby. W paczkach często znajduje się żywność, ubrania, sprzęty AGD, a także vouchery na potrzebne produkty i usługi.

Każdego roku w połowie grudnia podczas tzw. Weekendu Cudów, Wolontariusze odbierają paczki od Darczyńców i dostarczają je Rodzinom, które mają pod opieką. 

 Rodziny z powiatu mieleckiego biorące udział w akcji "Szlachetna paczka":

Pani Anna z rodziną, Mielec

Życie pani Anny już wiele lat temu zaczęło się komplikować. Po rozstaniu z byłym mężem, została zmuszona wyprowadzić się i wynająć na własną rękę mieszkanie, w którym zamieszkała wraz z córką. Niestety, wskutek nagłej utraty pracy, obie musiały opuścić lokum. W tym trudnym momencie, na drodze pani Anny pojawił się pan Zenon, który zaoferował jej i córce dach nad głową. Ich relacja stopniowo się rozwijała, aż w końcu pan Zenon został partnerem pani Anny. Gdy wydawało się, że życie ponownie zaczyna nabierać kolorów, a pani Anna znalazła nowe zatrudnienie, los znów okazał się okrutny dla rodziny. Pan Zenon przeszedł udar i zawał mózgu, a w tym samym czasie umowa o pracę pani Anny nie została przedłużona. Rodzina ponownie stanęła w obliczu trudnych wyzwań. Obecnie pani Anna pracuje na pół etatu, z nadzieją na rozszerzenie zatrudnienia do pełnego wymiaru w przyszłości, podczas gdy pan Zenon wciąż walczy ze skutkami udaru. Niestety, obecne przychody nie są w stanie zapewnić odpowiedniej stabilizacji finansowej rodzinie. Pan Zenon jest obecnie w trakcie starań o przyznanie mu stopnia niepełnosprawności i renty. Żaneta skupia się głównie na nauce i dobrym zdaniu matury, co umożliwi jej podjęcie studiów na wymarzonym kierunku.

reklama

3 kluczowe potrzeby: Lodówka, Strój na maturę, Żywność trwała

 

Pan Igor z rodziną, Mielec

Pan Igor oraz pan Grzegorz to bracia, mieszkający w starym, malutkim, nieocieplonym domu. Oboje są niepełnosprawni i upośledzeni umysłowo. Jeden z panów choruje też na padaczkę. Jeszcze do niedawna, życie mężczyzn było łatwiejsze, gdy mieszkała z nimi ich mama. Kobieta wspomagała synów w codzienności fizycznie oraz finansowo. Niestety, ze względu na swój wiek, została ona umieszczona w domu pomocy społecznej, ponieważ sama potrzebuje aktualnie pomocy osób trzecich. Jak tylko pozwala na to pogoda, bracia spędzają czas na podwórku z psami, kotami, i zajmują się hodowlą byka. Pan Igor ma uzdolnienia stolarskie, które wykorzystuje na własne potrzeby, natomiast pan Grzegorz jest mocniej ograniczony z powodu swojej niepełnosprawności, więc spędza czas głównie ze swoim psem.

reklama

3 kluczowe potrzeby: Zamrażarka, Ciepła kołdra i poduszka, Buty zimowe

 

Pani Maria z rodziną, Mielec

Po ponad dwudziestu latach pracy w handlu, zdrowie pani Marii znacząco się pogorszyło. Ciało odmawia posłuszeństwa, a kobieta zmaga się ze skutkami ciężkiej pracy w przeszłości. Pani Maria jest już po 9 operacjach, m.in. kręgosłupa, a na dzień dzisiejszy jej stan zdrowia nie pozwala jej podjąć zatrudnienia. Aktualnie jest w trakcie starania się o odwołanie od odebranej renty chorobowej. Pomimo decyzji, nie jest w stanie podjąć pracy, ze względu na nieustający ból. Co więcej, jej mąż również mierzy się z niepełnosprawnością z powodu obustronnego niedosłuchu.

reklama

3 kluczowe potrzeby: Sofa, Żywność trwała, Środki czystości

 

Pani Bohuslava z rodziną, Mielec

Pani Bohuslava nigdy nie wyszła za mąż. Straciła kontakt z ojcem Andrii jeszcze przed urodzeniem syna. Obecnie mieszka wraz z synem i bratem w wynajmowanym domu. Zarówno ona, jak i jej brat, pracują w sklepie spożywczym w miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od ich domu. Dzięki zatrudnieniu na 3/4 etatu, rodzeństwo może dzielić opiekę nad Andrii. W rodzinie nigdy się nie przelewało, jednak w ostatnim czasie sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła, ze względu na konieczność wzięcia pożyczki na naprawę samochodu, który jest niezbędny do dojazdów do pracy. W tym samym czasie, pani Bohuslava zaczęła mieć problemy zdrowotne i zmuszona była rozpocząć leczenie endokrynologiczne. Co więcej, jej syn Andrii również jest na etapie licznych badań i wizyt lekarskich w celu zdiagnozowania przyczyny braku odpowiedniego wzrostu. Andrii przestał rosnąć i jest znacznie niższy niż powinien być jak na swój wiek. 

3 kluczowe potrzeby: Biurko, Żelazko, Kołdra i poduszka

 

Pani Edyta z rodziną, Mielec

Pani Edyta prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z czwórką swoich dzieci i partnerem. Dzieci uczęszczają do szkoły i przedszkola, a Pani Edyta zajmuje się domem i obecnie jest w trakcie kursu na prawo jazdy. Jej partner, Pan Marek, pracuje, choć nadal jest na okresie próbnym. Ojciec dzieci zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Po pierwszej próbie samobójczej, której dopuścił się pod wpływem trudnych emocji, zaczął obwiniać dzieci, co było bolesnym doświadczeniem, zwłaszcza dla córek. Chcąc chronić rodzinę, Pani Edyta podjęła trudną decyzję o rozwodzie. Niestety, po pierwszej rozprawie mąż ponownie podjął próbę samobójczą, która zakończyła się tragicznie. Dzieci, zwłaszcza córki, bardzo przeżyły tę stratę. Dziewczynki są pod stałą opieką psychologa, jednak trudności z dostępem do psychiatry pogłębiają problemy emocjonalne – jedna z córek podjęła próbę samookaleczenia, a druga zmaga się z myślami samobójczymi. Pani Edyta zawsze starała się zapewnić dzieciom poczucie ciepła i bezpieczeństwa, mimo trudnych warunków. 

3 kluczowe potrzeby: Lodówka, Łóżko z materacem jednoosobowe 80/160, Żywność

 

Pani Krystyna z rodziną, Mielec

 Małżeństwo mieszka w maleńkim mieszkanku, a dokładnie w jednym pomieszczeniu przedzielonym meblami, aby rozróżnić kuchnię od pokoju. Mają słabe warunki mieszkaniowe. Żyją bardzo skromnie i oszczędnie. Do obecnej sytuacji doprowadziła choroba obydwojga z nich. Pani Krystyna jest tuż po poważnej operacji kręgosłupa, a dodatkowo cierpi na problemy wątrobowo-trzustkowe. Pan Jan jest po rozległym zawale serca i ma duże problemy z kręgosłupem. Zarówno z powodu choroby pana Jana jak i jego wieku jest mu bardzo trudno znaleźć pracę. Czasami udaje mu się coś dorobić zbierając złom. Nie może jednak też opuszczać żony na dłużej, gdyż z powodu jej stanu zdrowia, potrzebuje ona opieki męża. Niemniej jednak mężczyzna nie poddaje się i w dalszym ciągu aktywnie poszukuje zatrudnienia, które pozwoli mu pogodzić opiekę z pracą. Każdy dzień rodziny jest walką o to, aby wystarczyło im środków na zakupienie niezbędnych lekarstw.

3 kluczowe potrzeby: Lodówka, Żywność trwała, Kołdra i pościel

 

Pani Maria z rodziną, Mielec

Pani Maria zamieszkuje wraz z mężem i dwójką dzieci. W chwili obecnej pani poszukuje pracy, od 1 listopada jest osobą bezrobotną. Pan Piotr pracował dorywczo na budowie lecz pół roku temu uległ wypadkowi i jest w trakcie leczenia. Chłopcy uczęszczają do szkoły. Rodzina w obecnej sytuacji znalazła się poprzez nałóg alkoholowy pana Piotra, który przez długi czas pogarszał jego stan zdrowia oraz relacje z bliskimi, w połączeniu z dramatycznym wypadkiem podczas pracy, w którym wapno wystrzeliło w jego twarz, spowodował poważne uszkodzenie wzroku, zmieniając całkowicie jego życie i zmuszając do konfrontacji nie tylko z fizycznymi, ale i emocjonalnymi konsekwencjami tego tragicznego wydarzenia.

3 kluczowe potrzeby: Kuchenka gazowa, Żywność trwała, Środki czystości

 

Pani Halina, Mielec

Pani Halina to dojrzała kobieta i matka dwóch córek, z którymi ma bliskie relacje. W przeszłości zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a także pracowała jako pracownik usług czystościowych. Niestety, z braku możliwości legalnego zatrudnienia, wynikającego z ograniczeń narzuconych przez męża, musiała zrezygnować z pracy zarobkowej. Obecna trudna sytuacja finansowa pani Haliny jest efektem odejścia męża, który pozostawił ją nie tylko z długami, ale także bez środków do życia.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Odzież i obuwie

 

Pani Helena, Mielec

Pani Helena jest samotną osobą, która ze względu na problemy zdrowotne nie może podjąć pracy zarobkowej. Jakiś czas temu, kobieta miała wypadek, który spowodował u niej rozległe złamania miednicy. Utrzymuje się jedynie z zasiłku celowego, co nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Przed wypadkiem zajmowała się dorywczą pracą polegającą na pomocy w sprzątaniu u innych rodzin. Przez wiele lat zajmowała się również chorą matką. Dziś, jedyne, co może robić to pomagać córce w opiece nad wnuczką. Sytuacja finansowa pani Heleny jest bardzo trudna, jednak kobieta z nadzieją wyczekuje dnia, w którym wyzdrowieje i będzie mogła ponownie wrócić do pracy.

3 kluczowe potrzeby: Żywność trwała, Środki czystości, Pralka

 

Pani Klaudia z rodziną, Mielec

 

Pani Klaudia i jej rodzina są bardzo zżyci, pełni nadziei, mimo trudności, które napotykają. Pani Klaudia jest żoną pana Błażeja oraz matką dwóch synów, Bartosza i Jakuba. W przeszłości pani Klaudia pracowała, choć bez umowy, a pan Błażej był zatrudniony, co zapewniało rodzinie stabilność. Ich życie było spokojne i uporządkowane, aż do momentu, gdy pani Klaudia doznała poważnego urazu nogi w wyniku wypadku, co wymagało operacji i założenia śrub oraz drutów, uniemożliwiając jej normalne funkcjonowanie. Dodatkowo trzykrotnie trafiła do szpitala, a aktualnie boryka się z powikłaniami po nich. Równocześnie rodzina zmaga się z problemami starszego syna, Bartosza, który trafił do ośrodka wychowawczego z powodu trudności z zachowaniem.  Pan Błażej nieustannie poszukuje pracy, lecz ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia z powodu niewielkiego doświadczenia zawodowego. 

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Odzież i obuwie

 

Pani Wiktoria z rodziną, Mielec

 

Pani Wiktoria mieszka wraz z partnerem oraz trójką swoich dzieci: Mają, Oskarem i Oliwią, w jednym gospodarstwie domowym. Aktualnie spodziewa się czwartego dziecka, które nosi pod sercem od 8 miesięcy. Maja i Oskar uczęszczają do szkoły, gdzie angażują się w naukę i codzienne obowiązki szkolne, natomiast najmłodsza Oliwia spędza całe dnie w towarzystwie matki, ciesząc się jej obecnością i troską. Wspólnie z partnerem starają się zapewnić dzieciom stabilność i bezpieczeństwo. Pan Piotr, partner pani Wiktorii, podejmuje każdą możliwą pracę, aby wspierać rodzinę i zadbać o jej finanse. Jest osobą bardzo pracowitą, która nie boi się żadnych wyzwań. Pani Wiktoria, pomimo swojej determinacji do pracy, napotkała trudności związane z krótkoterminowymi umowami o pracę, co spowodowało, że nie miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Chociaż jej sytuacja zawodowa jest skomplikowana, nie traci nadziei na poprawę, licząc, że wkrótce znajdzie stałą i stabilną pracę.

3 kluczowe potrzeby: Komplet garnków, Żywność trwała, Środki czystości

 

Pani Anna z rodziną, Mielec

Pani Anna, wychodząc za mąż, wyobrażała sobie piękny dom i gromadkę biegających po podwórku dzieci. Początki małżeństwa wyglądały właśnie tak. Sielanka jednak nie trwała długo — mąż pani Anny nadużywał alkoholu, a teściowa, u której mieszkali, również. Któregoś dnia, mniej więcej po dwóch latach, po kieliszek sięgnęła też pani Anna. Długie lata żyli w nałogu; urodziła się Maria, potem Justyna, a następnie Adam. Brakowało czasu dla dzieci, codzienność przytłaczała — liczyła się tylko odskocznia od rutyny i ten łyk, który zmieniał wszystko aż do teraz. W lutym tego roku pani Anna postanowiła zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Zaczęła dostrzegać problem i zauważyła barierę, jaka tworzyła się między nią a jej własnymi dziećmi. Zgłosiła się na terapię, zaczęła czynnie uczestniczyć w spotkaniach AA — zawalczyła o siebie i swoje dzieci. Walka trwa do dziś. Niestety, mąż nie zdecydował się na ten krok; zmarł w maju tego roku. Maria skończyła szkołę specjalną zawodową, Justyna po podstawówce poszła do szkoły zawodowej, a Adam zaczął podstawówkę. Dzieci powoli odzyskują wiarę w normalność. Wspierają mamę w codziennych obowiązkach.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Kurtki zimowe dla całej rodziny

 

Pani Natalia z rodziną, Mielec

 
Pani Natalia, pełniąca rolę matki i gospodyni domowej, poświęca cały swój czas wychowywaniu dwójki dzieci, starając się zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, obecna sytuacja rodzinna nie jest łatwa, a głównym jej powodem jest brak wsparcia z zewnątrz oraz konieczność wynajmowania mieszkania, co znacznie ogranicza ich możliwości.
 
3 kluczowe potrzeby: Łóżko pojedyncze 90/200 2szt., Biurko 120/55, Żywność trwała
 
 

Pani Wiesława, Mielec

Pani Wiesława to starsza kobieta, która przez wiele lat pełniła rolę gospodyni domowej, zajmując się domem i pracą na roli. Mąż był jej wsparciem finansowym, a dzieci dorastały i zdobywały wykształcenie, co pozwalało jej cieszyć się stabilnym życiem pełnym radości. Jednak choroba, reumatoidalne zapalenie stawów i problemy z kośćmi, znacząco ograniczyły jej sprawność. Codzienne czynności, które kiedyś były proste, stały się wyzwaniem. Dodatkowo, po śmierci męża 18 lat temu, pani Wiesława musiała radzić sobie samotnie zarówno z obowiązkami domowymi, jak i z trudnościami finansowymi. Niestety, jej syn, zamiast jej pomagać, utrudnia jej życie, pogłębiając jej poczucie osamotnienia i bezradności. 

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Lodówka

 

Pani Monika z rodziną, Mielec

Rodzina państwa Moniki i Adama żyła skromnie. Samodzielnie budowali swój wymarzony dom, co sprawiało im wiele radości. Trójka uczących się dzieci wnosiła do ich życia mnóstwo uśmiechu. Jednak pod koniec 2022 roku sytuacja rodziny znacząco się zmieniła. Ich drobniutka córka Martyna zachorowała. Po przeprowadzeniu kosztownych badań okazało się, że cierpi na rzadkie choroby genetyczne. Niestety, rodzice musieli wstrzymać wykańczanie domu; zdołali jedynie ukończyć parter, czyli absolutne minimum, by móc zamieszkać w nowym miejscu. Piętro, gdzie planowane są pokoje dla dzieci, na razie musi poczekać. Choroba Martyny jest nieuleczalna. Wszystkie kroplówki i zabiegi, które są konieczne w chwili obecnej, wymagają regularnego ich przyjmowania przez Martynę do końca życia. Częste wizyty u lekarzy, w szpitalach oraz rehabilitacje, a także pogarszające się zdrowie rodziców, zmusiły pana Adama do rezygnacji z pracy. Rodzice pana Adama mieszkający w osobnym domu w niedalekiej okolicy od syna i jego rodziny, są obecnie osobami z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Paweł lubi gotować i jeździć ciągnikiem po polu. Martyna uwielbia śpiewać, tańczyć i rysować. Kacper najbardziej lubi grać w piłkę nożną, a tata jest złotą rączką. Mama doskonale sprawdza się w opiece nad dziećmi oraz w zarządzaniu domem.

3 kluczowe potrzeby: Odzież, Środki czystości, Żywność trwała

 

Pan Bogdan, Mielec

Pan Bogdan był dwa razy żonaty. W jednym z tych związków spędził 19 lat. Załamanie pojawiło się, gdy jego druga żona zostawiła go dla innego mężczyzny. Zostawił jej dom, który wcześniej dla nich zbudował i wykończył. Po rozstaniu pan Bogdan załamał się, tak że nie widział sensu w czymkolwiek. Bardzo się zaniedbał, zaszył się w domu po rodzicach. Po dłuższym czasie takiej wegetacji, pod namowami braci, zdecydował się na leczenie psychiatryczne. Zanim pojawiły się trudności, pan Bogdan prowadził dobrze funkcjonującą firmę, miał kilka sklepów i zarabiał bardzo dobre pieniądze. Aby jego sytuacja mogła się poprawić, pan Bogdan wymaga ciągłego, bardzo kosztownego leczenia psychiatrycznego.

3 kluczowe potrzeby: Odzież, Pralka ładowana od góry, Obuwie

 

Pani Elżbieta, Mielec

Pani Elżbieta, do momentu pojawienia się obecnych problemów życiowych, prowadziła spokojne i szczęśliwe życie. Była zadowoloną żoną. Problemy zaczęły się podczas zajścia w ciążę, kiedy to pojawiły się komplikacje. Dobrobyt jej życia został przerwany przez raka szyjki macicy. Pani Elżbieta urodziła wcześniaka, jednak problemy zdrowotne zaczęły się nawarstwiać. W wyniku prowadzonego leczenia oraz chemioterapii wystąpiły kolejne komplikacje, czego skutkiem było usunięcie jednej nerki, a druga obecnie jest również w poważnym stanie. Dziś, kobieta jest już emerytką, a towarzyszące choroby nie pozwalają jej na polepszenie sytuacji finansowej. Nie mniej jednak, kobieta stara się patrzeć optymistycznie i ogranicza wydatki tak, aby nie brakło jej na żywność.

3 kluczowe potrzeby: Bon na odzież, Środki czystości, Żywność trwała

 

Pan Dariusz z rodziną, Mielec

Pani Agata wraz z mężem Dariuszem są przykładem standardowej, dobrej rodziny, dbającej o dom, dzieci i siebie nawzajem. Wiedli szczęśliwe i wesołe życie. Trzy lata temu, kiedy urodził się ich synek, wszystko się zmieniło. Marcin urodził się z pewnymi wadami wrodzonymi. W momencie obecnym, ze względu na rozwój, nie można przeprowadzić planowanej operacji, jednak wymagane są dalsze interwencje chirurgiczne. Na szczęście, dzięki pomocy innych, uzbierali niezbędne środki na operację, a obecnie trwa rehabilitacja po tym zabiegu. Umożliwi to Marcinowi chwytanie przedmiotów i jedzenie. Mimo niepełnosprawności, syn rozwija się prawidłowo intelektualnie i jest wesołym, żywym chłopczykiem. Długo bał się chodzić, ponieważ w razie upadku nie miał możliwości podtrzymania się rączkami, dlatego poruszał się na pośladkach. Obecnie chodzi już samodzielnie, ale potrzebuje pomocy przy wstawaniu na nóżki.
 
3 kluczowe potrzeby: Suszarka bębnowa 7/8 kg, Robot kuchenny, Kołdra i pościel dla syna
 

Pani Jadwiga z Rodziną, Mielec

 

Rodzina pana Kazimierza, w skład której wchodzi on sam, jego żona oraz ich dzieci, znalazła się w trudnej sytuacji życiowej po utracie dotychczasowego miejsca zamieszkania. Zmuszeni do szybkiego działania, postanowili zaadaptować budynek gospodarczy na lokal mieszkalny. Niestety, z powodu braku wystarczających środków finansowych musieli pożyczać pieniądze w parabankach, co doprowadziło ich do poważnego zadłużenia. Obecnie rodzina mieszka w nieprzystosowanym do życia budynku, ogrzewanym piecykiem typu "koza" w kuchni oraz elektrycznymi grzejnikami w pozostałych pomieszczeniach. Pan Kazimierz, mimo swojej niepełnosprawności, pracował za minimalne wynagrodzenie, jednak z powodu redukcji etatów wkrótce straci zatrudnienie, co jeszcze bardziej pogłębi ich problemy finansowe. Żona pana Kazimierza zajmująca się domem i opieką nad dziećmi, w przeszłości zmagała się z problemami psychicznymi i obecnie nie ma środków na kontynuację leczenia. Dzieci, będąc świadkami trudności finansowych i emocjonalnych w rodzinie, są wycofane, co może negatywnie wpływać na ich rozwój i relacje społeczne. Choć wcześniej, mimo skromnych warunków, rodzina radziła sobie z zaspokajaniem podstawowych potrzeb, obecna sytuacja wymaga pilnych działań, aby wyjść z zadłużenia, poprawić warunki mieszkaniowe oraz odzyskać stabilność.

3 kluczowe potrzeby: Kuchenka, Żywność, Środki czystości

 

Pani Barbara, Mielec

Pani Barbara całe życie ciężko pracowała – najpierw w gospodarstwie domowym u rodziców, potem jako malarz wnętrz, a także opiekowała się osobami starszymi za granicą. Jej mąż kilka lat temu zmarł. Po kilku operacjach jej kręgosłup i kolana sprawiają problemy. Pogorszenie stanu zdrowia, które ostatnio dopadło panią Barbarę, poniosło za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niska emerytura nie daje jej szans na szybką poprawę poprzez rehabilitację. Prywatne zabiegi, szybko zrealizowane, mogą ją postawić na nogi, tak aby mogła nadal aktywnie realizować swoje życie i zadbać o siebie. Kobieta chciałaby brać dalszy udział w wykładach Uniwersytetu III Wieku, aby dowiedzieć się i nauczyć czegoś więcej.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Voucher na konsultację i rehabilitację, Środki chemiczne

 

Pani Elżbieta z  rodziną, Mielec

Pani Elżbieta i pan Noe to para, której życie opiera się na wyzwaniach. Pani Elżbieta została wyrzucona przez swojego byłego męża z powodu jego zazdrości, gdy otrzymała kurs na prawo jazdy od swojego taty. Pan Noe wychowywał się w sierocińcu, a po szkole pracował jako pomocnik weterynarza, lecz z powodu trudnej sytuacji w swoim kraju uciekł do Polski. Tam poznał panią Elżbietę, dzięki której rozpoczął nowe życie. Przed obecnymi problemami ich życie nie było idealne; pani Elżbieta przeżywała trudny okres w małżeństwie, a pan Noe zmagał się z ubóstwem. Obecnie pani Elżbieta szuka drugiej pracy, aby poprawić sytuację finansową, pracując aktualnie jako pomoc domowa, w miejscu, w którym niestety pracodawca nie chce zaoferować jej pełnego etatu. Pan Noe stara się o uzyskanie meldunku w Polsce, co pozwoli mu na legalne zatrudnienie. Obecnie pracuje dorywczo, ale chciałby znaleźć coś na stałe i polepszyć sytuację rodziny. Mają różne talenty i pasje; pan Noe świetnie radzi sobie w detailingu samochodowym, a pani Elżbieta ma talent do gotowania i wyszywania.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Łóżko z materacem 140/200

 

Pani Urszula z rodziną, Mielec

 

Pani Urszula wychowuje sama dwójkę dzieci. Starszy syn Wiktor ,interesuje się grafiką i lotnictwem w przyszłym roku będzie kończył technikum. Młodszy Kamil, ze względu na swój stan zdrowia (znaczny stopień niepełnosprawności), wymaga opieki matki. Interesuje się sztuką użytkową i tematyką artystyczną. Lubi szkicować, rysować. Do trudnej sytuacji w rodzinie doszło po rozwodzie oraz braku wsparcia ojca w opiece nad dziećmi, zwłaszcza nad młodszym synem. Przez najbliższe 2 do 3 lat Kamil na pewno będzie wymagał stałej opieki ze względu na autyzm i skoliozę. Gdy proces wzrostu kręgosłupa osiągnie swój szczyt, około 18. roku życia u chłopców, główny rozwój skoliozy zostanie częściowo powstrzymany. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że nie będzie wówczas potrzebny specjalistyczny gorset oraz jego precyzyjne zakładanie. Możliwe, że zakres ćwiczeń również zostanie ograniczony. Wówczas pani Urszula będzie miała szansę ustabilizować sytuację rodziny, chociażby podejmując pracę.

3 kluczowe potrzeby: Odzież, Obuwie, Krzesła

 

Pan Andrzej z rodziną, Radomyśl Wielki

 
Pani Justyna i pan Andrzej tworzą zgrane małżeństwo. Mają wspaniałego syna Igora, który jest fanem Spidermana. Niestety dwa lata temu pani Justyna przeziębiła grypę, czego następstwem było zapalenie mięśnia sercowego. Uszkodziło jej to trwale serce i w części płuca. W trybie pilnym w klinice wszczepiono jej kardiowerter z defibrylatorem. Niestety nie pomaga to, aby mogła bezpiecznie funkcjonować. Jej serce jest jak tykająca bomba. W każdej chwili może stanąć. Parokrotnie zatrzymywało się, ale każdorazowo udało się pobudzić je znowu do życia. Obecnie pani Justyna przebywa w szpitalu, gdzie czeka na dawcę serca i płuc. Szacunkowy czas oczekiwania to kilka miesięcy. Niestety, ponieważ choroba uszkodziła częściowo również i płuca, nie można wykonać samego przeszczepu serca, przy tak słabych płucach. Należy wykonać jednocześnie przeszczep obu narządów. Przerażające dla pani Justyny jest to, że zawsze była osobą zdrową i nigdy nie chorowała. Obecnie lekarze szacują, że o ile przeszczep samego serca daje rokowania na życie 20-30 lat, to przeszczep płuc daje rokowania na przeżycie tylko 5 lat. Później będą wymagane kolejne retransplantacje.

3 kluczowe potrzeby: Odkurzacz pionowy lekki z filtrem Hepa, Mop parowy, Oczyszczacz powietrza z filtrem Hepa

 

Pani Krystyna z rodziną, Radomyśl Wielki

Pani Krystyna oraz pan Adam to wieloletnie małżeństwo, które wspiera się jak tylko może. Jeszcze kilka lat temu pani Krystyna i pan Adam wiedli szczęśliwe życie, pełne spotkań towarzyskich. Do trudnej sytuacji doprowadziły problemy zdrowotne obydwojga małżonków, a także pożar ich domu, który spłonął kilka lat temu. Był to ogromny wstrząs dla rodziny. Ponieśli ogromne straty, znajomi się od nich odwrócili. W tym samym czasie pani Krystyna zaczęła podupadać na zdrowiu. Na dzień dzisiejszy cierpi na nadciśnienie, ma problemy z kręgosłupem oraz z poruszaniem się. Sytuacja finansowa Rodziny jest bardzo trudna. Pani Krystyna nie pracuje. Pan Adam, pomimo podeszłego wieku i emerytury, znalazł pracę dodatkową, aby wesprzeć budżet domowy.

3 kluczowe potrzeby: Obuwie, Środki czystości, Bon do sklepu budowlanego na remont łazienki

 

Pan Natan, Radomyśl Wielki

Pan Natan jest osobą chodzącą, ale bardzo schorowaną. Mówi bardzo wolno i z trudem. Niestety parę lat temu zmarli jego rodzice oraz brat, którzy stanowili jego jedyną rodzinę. Pan Natan ma wiele chorób, choruje zarówno na cukrzycę, jak i na stawy, kręgosłup, nadciśnienie. Również cierpi na choroby kardiologiczne, neurologiczne oraz ma problemy ortopedyczne. Jest tuż po operacji zaćmy. Mieszka sam w sporej odległości od miasta. Mimo jego niepełnosprawności bardzo dba o dom, ma czysto i porządek. Najwięcej problemów stwarza mu poza mówieniem, schylanie głowy oraz chwytanie czegoś precyzyjnie palcami u rąk. Pan Natan choruje już od 30 lat, chociaż pierwsze objawy choroby kręgosłupa miał już od urodzenia. Na szczęście ma on wspaniałych sąsiadów, którzy czasami pomogą mu w transporcie do miasta na rehabilitację czy do lekarza oraz od czasu do czasu podzielą się ciepłym obiadem.

3 kluczowe potrzeby: Materac rehabilitacyjny 90x200, Kosiarka akumulatorowa, Kołdra 140x200

 

Pan Karol z Rodziną, Radomyśl Wielki

 

Pani Zofia oraz pan Karol to bardzo kochające się małżeństwo. Wspólnie wiedli szczęśliwie życie, wspierając się w każdych chwilach. Obydwoje pracowali i udawało im się sprostać wszystkim trudnościom. Wychowali wspaniałe dzieci i teraz pomagają w opiece nad wnukami. Pierwsze trudności rozpoczęły się kilkanaście lat temu, kiedy to pani Zofia przeszła udar. Od tamtej pory kobieta ma sparaliżowaną prawą część ciała. Dzięki ciągłym rehabilitacjom, pani Zofia może chodzić. Ze względu na wiek oraz stan zdrowia, pani Zofia nadal potrzebuje pomocy przy większości codziennych czynności. Pan Karol dzielnie wspiera żonę, chociaż sam ma problemy ze zdrowiem. Mężczyzna przeszedł wylew, którego skutki odczuwa do dzisiaj. Pan Karol nie widzi na jedno oko. Pomimo trudności zdrowotnych małżeństwo bardzo się wspiera i na tyle, na ile mogą, pomagają swoim dzieciom. Uwielbiają spędzać czas z wnukami.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Odzież, Wersalka

 

Pani Nina, Radomyśl Wielki

Pani Nina żyje samotnie, mimo że na tym samym podwórku w osobnym domu mieszka syn z rodziną. W przeszłości pani Nina ciężko pracowała. Obecnie jest ona mocno schorowana. Największą trudność ma z powodu cukrzycy i silnego zwyrodnienia stawów. Porusza się o kulach. Niestety, mimo iż w przeszłości podarowała synowi cały zgromadzony majątek, syn nie odzywa się do matki. Pani Nina płacze często z nadzieją, że kiedyś syn się opamięta. Najwięcej pomaga jej opiekunka, która dla niej jest Aniołem. Pomaga jej we wszystkim, sprząta, robi zakupy i pani Nina bezwzględnie jej ufa również pod kątem powierzenia opłat czy w kwestiach finansowych. Pani Nina jest silna i się nie poddaje. Walczy z każdym dniem o swoją sprawność.

3 kluczowe potrzeby: Pralka typu Frania, Mikrofalówka, Czajnik elektryczny

 

Pani Marta z rodziną, Radomyśl Wielki

 

Pani Marta i pan Stefan to małżeństwo z dwójką dzieci - wchodzącym w pełnoletniość Kamilem i nastoletnią Zofią. Od niedawna pani Monika pracuje w okolicznym sklepie, natomiast pan Stefan, z uwagi na problemy zdrowotne, takie jak udar mózgu i bóle w kręgosłupie, nie jest w stanie podjąć zatrudnienia. Zofia, będąca uśmiechniętą nastolatką uczy się w pobliskiej szkole, natomiast Kamil, świeżo upieczony 18latek, próbuje zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Finanse są piętą Achillesa rodziny. Odkąd Pan Stefan zachorował, rodzina żyje z miesiąca na miesiąc, posiłkując się kredytami by móc zapewnić sobie podstawowe sprzęty, takie jak kuchenka czy pralka. Wszyscy liczą na to, że w najbliższym czasie Kamilowi uda znaleźć się jakąś pracę, dzięki której będzie mógł wesprzeć budżet rodzinny. Niestety z uwagi na brak pracy w regionie, brak możliwości samodzielnego dojazdu w wiele miejsce przez Kamila oraz brak doświadczenia, nie jest to najprostsze zadanie. 

3 kluczowe potrzeby: Regipsy, Środki czystości, Żywność

 

Pan Feliks, Radomyśl Wielki

Pan Feliks jest kawalerem i mieszkał do niedawna z mamą. Opiekował się nią i dorywczo pracował na budowie. Niestety parę miesięcy temu mama zmarła, a razem z tym pogorszył się znacznie stan zdrowia pana Feliksa. Nie może dłużej chodzić i nie może nic wziąć w ręce cięższego. Ciągły ból i uginanie się nóg oraz ból rąk powodują, że mężczyzna ma coraz większe problemy w codziennym funkcjonowaniu. Jest obecnie w trakcie konkretnej diagnozy i wystawiania dokumentów o stopniu niepełnosprawności. Nie jest już w stanie dorabiać jak niegdyś.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Środki czystości, Odzież

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama