Reklama

"Świątynie wygnane" Piotra Duraka już w księgarniach

Opublikowano:
Autor:

"Świątynie wygnane" Piotra Duraka już w księgarniach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Piotr Durak, mielecki pisarz i fotograf, wydał nowy album "Świątynie wygnane". To 2-tomowe wydawnictwo prezentujące najpiękniejsze zdjęcia z wszystkich opuszczonych i popadających w ruinę cerkwi greckokatolickich na terenie Polski.

Autor pokazuje w nim wnętrza świątyń wyłączonych z kultu, w których nie odbywają się już nabożeństwa, takich, które nie zostały zmienione na muzea, skanseny, ani nie służą żadnym innym celom. Świątynie te po 1947 roku znalazły się w trudnej sytuacji "wygnania". Wiele z nich służyło przez lata jako magazyny, garaże, obory, chlewy, czy nawet szalety publiczne. Inne, przejęte przez Kościół rzymskokatolicki, zostały porzucone w chwili wybudowania nowej, większej świątyni. Podczas 8 lat podróży po Polsce autorowi udało się dotrzeć do wszystkich takich świątyń, będących śladami obecności i wiary wypędzonych mieszkańców oraz, co najważniejsze, obejrzeć je od środka, co często wymagało załatwiania wielu formalności, zdolności detektywistycznych i niemałej sprawności fizycznej. To jedyna książka w historii prezentująca głównie wnętrza świątyń, na pewno pierwsza i być może ostatnia, zanim piękno prezentowane na jej kartach przeminie bezpowrotnie. 

Piotr Durak urodził się w  1985 roku. Pochodzi z Mielca, jest absolwentem miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego. Przez siedem lat mieszkał w Rzeszowie, gdzie z wyróżnieniem ukończył polonistykę na Uniwersytecie Rzeszowskim, przez kilka lat był też uczestnikiem studiów doktoranckich. Jako polonista pracował w Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Mielcu.  Był także dziennikarzem naszej gazety, gdzie tworzył niezwykle popularne reportaże.

Jest autorem dwóch zbiorów wierszy, dwóch powieści i kilkudziesięciu reportaży o tematyce społecznej i podróżniczej. Piotr to też autor przewodnika "Ziemia mielecka" i  oczywiście 2-tomowego albumu "Świątynie wygnane - niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce". Podczas studiów stanął na niemal wszystkich szczytach Korony Gór Polski. Był też zapalonym turystą rowerowym. Od 2009 roku pływa pontonem po polskich rzekach, pokonał już ponad 7 tys. km z prądem i pod prąd 22 rzek, w całości spływając m.in. Wisłę, Odrę, San, Dunajec, Noteć, Bug i Narew. Fotografią zaraził się w 2009 roku, kiedy to odwiedził strefę skażoną po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Od tego czasu każdą wolną chwilę spędza, odwiedzając miejsca opuszczone przez człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów sakralnych i zamkniętych przed laty kopalni. Ma w swoim dorobku tysiące zdjęć, uparcie podkreśla jednak, że nie jest żadnym fotografem, tylko polonistą i pisarzem. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu (filia w Mielcu) oraz nauczyciel polonista w 9 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie. 

Spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem w Mielcu odbędzie się w najbliższy piątek, 31 marca, o godz. 18 w Galerii "ESCEK" w SCK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE