Reklama

Sukcesy mielczan w zawodach robotyki edukacyjnej

Opublikowano:
Autor:

Sukcesy mielczan w zawodach robotyki edukacyjnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 uczniów z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „LEONARDO” z sukcesami reprezentowało powiat mielecki podczas Międzynarodowego Turnieju Robotyki RoboRAV

Polska edycja Turnieju Robotyki RoboRAVE odbyła się w dniach 21 – 23 marca 2019 roku w Straszynie koło Gdańska. Turnieje takie odbywają się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie (m.in. w USA, Meksyku, Kolumbii, Nigerii, Japonii, Indiach, Francji, Hiszpanii itd.). Mottem zawodów jest "Today's Play, Tomorrow's Pay", a ich celem – zabawa podczas nauki, dzielenie się zadaniami i umiejętność pracy zespołowej. Zawody przeznaczone są dla uczestników w wieku od 8 do 18 lat.


W drugiej polskiej edycji tego turnieju wzięło udział ponad 200 uczestników zarówno z naszego kraju jak i z zagranicy (w tym Łotwy, Turcji, Węgier, Słowacji), a Mielec reprezentowało 11 uczniów z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „LEONARDO”. Zajęcia realizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu z programowania robotów realizowane są z firmą Świat Robotyki. Ich opiekunem jest nauczyciel CKPiDN w Mielcu – Pan Sylwester Paterek.

Priorytetem dla mieleckich zawodników była konkurencja MakeX, która w Polsce rozgrywana była po raz pierwszy. Konkurencja polega na odpowiednim zaprogramowaniu robota MBot oraz zaplanowaniu strategii, tak aby w możliwie najkrótszym czasie zdobyć jak największą liczbę punktów. W zawodach występuje element losowy, ponieważ uczestnicy nie wiedzą które konkretnie zadania będą zadaniami punktowanymi w konkursie. Z tego powodu uczestnicy muszą wykazać nie tylko umiejętnością programowania i budowy robotów, ale również dużym sprytem i umiejętnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji, które wpływają bezpośrednio na ostateczny wynik.

MakeX to zawody organizowane przez firmę Makeblock – producenta zestawów mBot. To jedne z najbardziej prestiżowych ale i najtrudniejszych zawodów robotyki edukacyjnej na świecie. Reprezentanci z akademii „LEONARDO” na 8 miejsc w finale zajęli 6, a tak więc finał był już wyłącznie wewnętrzną rozgrywką pomiędzy nimi. Tym samym zdominowali zawody zostawiając w tyle inne zespoły zarówno z Polski jak i z zagranicy. Poziom zawodów był bardzo wysoki, o czym świadczyć może fakt, że zespół AUT LEONARDO, który wygrał zawody pobił rekord świata, co zostało potwierdzone przez obserwatora delegowanego z ramienia organizatora cyklu tj. firmy Makeblock, który na miejscu obserwował przebieg zawodów i czuwał nad ich prawidłowym przebiegiem. Ostatecznie nasi mieleccy reprezentanci zajęli wszystkie miejsca na podium.


Dodatkowo w innej klasycznej konkurencji zawodów Roborave - Linefollower zawodnicy Akademii poprawili wynik sprzed roku tj. bardzo dobre drugie miejsce, zdobywając tym razem złoto. Konkurencja ta polega na zbudowaniu i zaprogramowaniu robota zdolnego przejechać w jak najkrótszym czasie po wyznaczonej czarnej linii oraz dostarczyć do wskazanego miejsca 360 piłeczek pingpongowych. Robot musi działać autonomicznie, wykryć miejsce zrzutu, opróżnić ładunek i powrócić do bazy. Podobne konkurencje pod tą nazwą są rozgrywane na wielu konkursach z robotyki, lecz dodatkowy element przewiezienia ładunku sprawia, że w cyklu Roborave jest to jedna z najtrudniejszych konkurencji.

Druga polska edycja cyklu RoboRAVE zakończyła się dla zawodników Akademii LEONARDO wielkim sukcesem, gdyż uzyskali kwalifikację na finał światowy „Robot Olimpic Game’s”, który odbędzie się w lipcu tego roku w Pekinie. Informacje o pobitych rekordach będą zapewne wywierać wielkie wrażenie na zespołach z całego świata, tak więc zawodnicy Akademii nie spoczywają na laurach i już powrócili do treningów oraz mają plany na kolejne starty w niedługim czasie.

Wyniki zawodników Akademii LEONARDO w konkurencji MakeX:
miejsce 1: Jakub Kwaśniewski, Jakub Cyran, Jakub Mrozowski, Szymon Gagat
miejsce 2: Albert Guła, Hubert Żmuda, Maksymilian Koleśniak, Ryszard Czerwiński
miejsce 3: Karol Kulig, Mateusz Świerczek


Wyniki zawodników Akademii LEONARDO w konkurencji Linefollower:
miejsce 1: Jakub Mrozowski, Szymon Gagat

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE