reklama

Stowarzyszenie "Nasz Mielec" w sprawie lokalizacji pomnika Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

Stowarzyszenie "Nasz Mielec" w sprawie lokalizacji pomnika Żołnierzy Wyklętych  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa kilka dni przed oficjalnym wmurowaniem kamienia węgielnego pod pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mielcu na Górce Cyranowskiej w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenia Stowarzyszenia "Nasz Mielec", które wyraża niezapokojnienie ostateczną lokalizacją pomnika. Publikujemy w całości treść oświadczenia grupy radnych "Naszego Mielca".

 

TREŚĆ OŚWIADCZENIA

W listopadzie 2016 roku Rada Miejska jednogłośnie (w tym radni „Nasz Mielec”) podjęła Uchwałę zezwalającą na budowę przez Stowarzyszenie Prawda i Pamięć Pomnika Żołnierzy Wyklętych na Górce Cyranowskiej od strony marketu Biedronka.


W listopadzie 2018r pełniący obowiązki Prezydenta podpisał ze Stowarzyszeniem Umowę na realizacje obiektu w innym miejscu (od czoła Górki) bez wcześniejszego informowania Rady Miejskiej.


Ta strona Górki Cyranowskiej zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i zrealizowaną przebudową służy obecnie zabawie, wypoczynkowi i rekreacji. Temu celowi służą ławki, zjeżdżalnie dla dzieci, scena oraz podświetlona rzeka. W tym miejscu odbywa się również wiele imprez i spotkań o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Stąd mamy wątpliwości, czy jest to właściwe miejsce dla godnego upamiętnienia ludzi którzy zginęli za ojczyznę? Każde upamiętnienie (pomnik, obelisk) poświęcone osobom lub wydarzeniom historycznym jest bowiem miejscem pamięci narodowej. O zgromadzeniu organizowanym na obszarze lub w bezpośrednim otoczeniu miejsca pamięci narodowej organizator zgromadzenia zawiadamia organ gminy nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 14 dni, przed datą zgromadzenia. Wojewoda, w drodze decyzji, może zakazać odbycia zgromadzenia……………, jeżeli jego cel lub przebieg mogłyby zagrażać w sposób rażący utrzymaniu powagi lub charakteru miejsca pamięci narodowej.

Zadajemy sobie także pytanie, czy dzieci, młodzież i rodziny mieleckie będą mogły w tej części Górki Cyranowskiej bawić się jak dotychczas, czy powinny ograniczyć się do zachowywania stosownego do miejsca pamięci narodowej?

Stowarzyszenie Nasz Mielec

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE