reklama
reklama

"Ostatnie szlify nad kontraktem branżowym w lotnictwie" Michał Jaros w Mielcu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: P. Konieczny

"Ostatnie szlify nad kontraktem branżowym w lotnictwie" Michał Jaros w Mielcu [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Wizyta Sekretarza Stanu w MRiT Pana Michała Jarosa na Podkarpaciu: prezentacja Kontaktu Branżowego i omówienie planów realizacyjnych. | foto P. Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW dniach 14–15 maja 2025 r. województwo podkarpackie odwiedza Michał Jaros, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W ramach wizyty odbywają się konferencje prasowe poświęcone prezentacji tzw. kontraktu branżowego, który ma objąć przemysł lotniczy. Jedna z konferencji miała miejsce w hangarze PZL Mielec.
reklama

W wydarzeniu w Mielcu wzięli udział również posłowie z Podkarpacia – Krystyna Skowrońska oraz Zdzisław Gawlik, którzy wspólnie z wiceministrem Jarosem podkreślali strategiczne znaczenie inwestycji w innowacyjne technologie oraz badania i rozwój.

– Przemysł lotniczy w Polsce to bardzo ważna gałąź gospodarki. Mówimy o setkach firm – od globalnych koncernów, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, aż po ośrodki badawcze i naukowe. To europejscy liderzy

– zaznaczył w Mielcu Michał Jaros. Jak dodał, w ramach swojej trasy odwiedził już m.in. Wrocław i Świdnik, a następnego dnia planuje spotkanie w Rzeszowie.

– Zapowiadam ostatnie szlify nad pierwszym w Polsce kontraktem branżowym z przemysłem lotniczym. Spotykamy się, dogadujemy końcówkę, jeśli chodzi o ten kontrakt. Będzie on wyznaczał kierunek dla innych branż

reklama

– zapowiedział wiceminister.

 

Kontrakt branżowy dla przemysłu lotniczego ma obejmować m.in. działania w zakresie cyfryzacji, wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0, rozwoju technologii opartych na wiedzy, wspierania badań naukowych, a także inwestycji w zielone technologie i kapitał ludzki. Wsparcie finansowe ma pochodzić w dużej mierze z funduszy europejskich.

Nieoficjalnie mówi się, że już w czerwcu może dojść do podpisania dokumentu między rządem a przedstawicielami kluczowych firm z sektora lotniczego. Celem ma być zapewnienie stabilnego finansowania dla projektów rozwojowych oraz zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej.

reklama

– Wyzwaniem dla Polski jest dziś nie tylko pozyskanie środków unijnych, ale również stworzenie warunków do rozwoju nowoczesnych technologii i zwiększenia udziału rodzimego przemysłu w produkcji na potrzeby obronności i gospodarki

– mówiła posłanka Krystyna Skowrońska.

– Dziękuję za ten zamysł zawarcia porozumienia, które pozwoli naszym firmom jeszcze intensywniej się rozwijać – dodał poseł Zdzisław Gawlik.

Jeśli kontrakt zostanie zawarty zgodnie z zapowiedziami, może to być historyczny moment dla branży lotniczej – pierwszy w Polsce dokument tego typu. Według zapewnień przedstawicieli rządu, będzie on wzorem dla podobnych umów w innych sektorach przemysłu.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo