Reklama

Stabilizuje się sytuacja w DPS w Bochni. Pomagają siostry, ksiądz z Mielca, a dziś dojadą zakonnicy z Krakowa

Opublikowano: pon, 13 kwi 2020 15:03
Autor:

Stabilizuje się sytuacja w DPS w Bochni. Pomagają siostry, ksiądz z Mielca, a dziś dojadą zakonnicy z Krakowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od piątku 10 kwietnia w DPS w Bochni po tym jak cały personel zakaził się koronawirusem - w placówce pracuje 10 sióstr dominikanek, ksiądz z Mielca, a dziś dołączą do nich bracia dominikanie z Krakowa. W ciągu dwóch dni w internetowej zbiórce funduszy na środki ochronne dla tych osób zebrano już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Starosta bocheński ogłosił, że sytuacja w DPS powoli się stabilizuje.

DPS w Bochni to placówka, w której w osobnych budynkach przebywają osoby w podeszłym wieku oraz osoby przewlekle chore psychicznie, łącznie 152 pacjentów. Kiedy 3 kwietnia wykryto pierwsze dwa przypadki zakażenia, Sanepid od razu objął kwarantanną cały jeden budynek i rozpoczął testy. Dziś kwarantanna obowiązuje w obydwu budynkach. Według ostaniach informacji, wirusa wykryto u 41 osób, 26 pensjonariuszy i 15 pracowników DPS-u. Jak informuje krakowski Sanepid, z 30 osób zakażonych koronawirusem, 20 przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dziewięć osób jest diagnozowanych przez lekarzy i psychiatrę w DPS, jedna osoba przebywa w izoalcji domowej.

W ośrodku cały czas przebywa ponad 100 zdrowych pensjonariuszy. Osiemdziesięcioro z nich to osoby starsze, a około 30 to podopieczni z niepełnosprawnością umysłową. Z powodu obowiązującej kwarantanny w DPS nie ma jednak personelu. Na prośbę starosty bocheńskiego Adama Korty do Bochni pojechało 10 dominikanek ze zgromadzenia św. Dominika. Przebywa tam też kapłan pochodzący z Mielca ks. Piotr Dydo-Rożniecki. Dziś do ośrodka dojadą bracia dominikanie z Krakowa. 

CAŁY CZAS TRWA ZBIÓRKA na zakup środków ochrony osobistej dla osób, które posługują w DPS

- Nasz DPS, to jeden z największych Domów Opieki Społecznej w województwie Małopolskim. Przebywa w nim kilkudziesięciu pensjonariuszy w różnym wieku i z różnymi jednostkami chorobowymi. Wśród pacjentów są też osoby z zaburzeniami psychicznymi- osoby wymagające stałej opieki i nadzoru. Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem wśród personelu DPS, doszło do sytuacji, w której wystąpiło zagrożenie związane z pozostawieniem pensjonariuszy bez opieki. Starostwo Powiatowe w Bochni zwróciło się z prośbą o pomoc do Zintegrowanej Służby Ratowniczej - informuje Starostwo Powiatowe w Bochni. 

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zadysponowało na miejsce dwa Zespoły Ratownicze. Po rozpoznaniu sytuacji i opracowaniu procedur wspólnie z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Bochni przystąpili do pracy. Działają w trybie skoszarowanym, tzn. że przez całą dobę na terenie DPS pracują nasi medycy - mówi Dawid Burzacki, Prezes Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

- Przed wejściem do budynku został ustawiony namiot, w którym ratownicy ZSR wprowadzili procedurę triażu medycznego. Każdy pensjonariusz przed wejściem do zdezynfekowanych pomieszczeń otrzymał swój identyfikator numeryczny i na tej podstawie pod kontrolą lekarzy, zostały ustalone i wdrożone priorytety terapeutyczne - dodaje Dawid Burzacki z Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

- Przy współpracy z lekarzami, ustalili dawkowania leków oraz rozdzielili lekarstwa dla wszystkich pensjonariuszy- tak, żeby na najbliższe kilka dni każdy pacjent mógł regularnie przyjmować swoje lekarstwa. Nie była to łatwa sprawa, natomiast ja na co dzień pracuję w szpitalu psychiatrycznym jako pielęgniarz, więc miałem ułatwione zadanie - mówi Oskar Stefaniak, pielęgniarz Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

Na obiekcie ramię w ramię z ratownikami pracują Siostry Dominikanki- ich pomoc jest na wagę złota. Nasi ratownicy przeszkolili zakonnice z obsługi radiostacji i od dnia dzisiejszego, zespół pracujący na miejscu ma nie tylko łączność duchową, ale również radiotelefoniczną - przekazuje z uśmiechem prezes ZSR.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Lidka

    Brawa dla wszystkich ktorzy pomagaja w takich miejscach. Siostry ksiadz i zakonnicy przywracaja wiare w chrzescijanstwo!