Reklama

Skansen i muzeum alkoholi, czyli znane i mniej znane pobliskie atrakcje na majówkę

Opublikowano:
Autor:

Skansen i muzeum alkoholi, czyli znane i mniej znane pobliskie atrakcje na majówkę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiamy kolejną dawkę informacji o ciekawostkach turystycznych, które można odwiedzić w pobliżu naszego powiatu.

ŚWINIARY STARE, MUZEUM REGIONALNE SZTUKI WZGARDZONEJ I ZAPOMNIANEJ, POWIAT SANDOMIERSKIŚwiniary Stare to duża wieś nad Wisłą, pomiędzy Baranowem Sandomierskim a Łoniowem. Powstało tu muzeum, miniskansen, którego celem jest podtrzymanie tradycji i przypomnienie młodemu pokoleniu, jak się żyło w dawnych czasach.

Muzeum składa się z pomieszczeń, które stylizowane są na różne epoki. Pierwsza ma pokazywać, jak mieszkali nasi dziadowie i pradziadowe i przypomina dawną izbę wiejską, inne pokazują folklor naszych ziem, na przykład kwiaty i girlandy z bibuły, czy narzędzia wykorzystywane podczas pracy w polu oraz w domach, sierp, kołowrotek i tarę do prania. W innym pokoju panuje wystrój z PRL-u, na półkach stoją stare telewizory, radioodbiorniki, gramofony, maszyny do pisania, banknoty, monety, odznaczenia, dokumenty, prasa.

 

ZALIPIE, NIEZWYKŁE DOMY, POWIAT DĄBROWSKIMalowanie domów w Zalipiu to zwyczaj, który sięga XIX w., kiedy to zaczęto budować chaty z kominami. Wcześniej dym z piec snuł się po prostu po izbie i bielone ściany niedługo zostawały białe.
Kiedy pojawiły się kominy, ściany bielone wapnem pozostawały przez długi czas jasne, więc gospodynie przyozdabiały je, malując na nich kwiaty. Używały farb naturalnych, przygotowywanych domowym sposobem, a jako pędzli włosów wyrwanych koniom z ogonów. Takim sposobem tworzyły wzory, które przypominały haftowane kwiaty, najpierw na piecach, skrzyniach i we wnętrzach domów, a potem również
zewnętrzne ściany gospodarstw pokryły kwiaty.

W Zalipiu warto zobaczyć dziś udekorowane w taki sposób płoty, kapliczkę, studnię, stajnię, kurniki, nawet budę dla psa. Zagród ze zdobionymi budynkami jest ok. 20.
W zagrodzie Felicji Curyłowej mieści się filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Felicja Curyłowa była najbardziej znaną i utalentowaną malarką z Zalipia. To pod jej kierunkiem mieszkanki wsi wykonały niezwykłe ornamenty w tutejszym kościele, plebanii, remizie.

Tradycja malowania gospodarstw w Zalipiu jest wciąż żywa. Nawet obecnie kwiatowymi wzorami coraz częściej przyozdabia się wnętrza współcześnie budowanych domów.
Co roku Muzeum Etnograficzne w Tarnowie organizuje konkurs pod nazwą "Malowana chata", a specjalna komisja wizytuje zagrody w poszukiwaniu tej najpiękniejszej.

 

RZESZÓW, MUZEUM TECHNIKI I MILITARIÓW


W zbiorach muzeum znajdują się: zabytkowe samochody,
samoloty wojskowe i cywilne,
pojazdy wojskowe, w tym czołg T-34, zabytkowe motocykle,
umundurowanie polskich służb mundurowych od 1945 r. do czasów obecnych,
przedmioty codziennego użytku.

 

KOLBUSZOWA, SKANSENKolbuszowski skansen to możliwość zwiedzania wsi z przełomu XIX i XX wieku. Prezentuje kulturę Lasowiaków i Rzeszowian, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego.

Na niemal 30 hektarach wyeksponowane jest ponad 80 drewnianych obiektów. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, szkoła, karczma i remiza strażacka, a także kościół pw. św. Marka Ewangelisty.
Chaty i budynki stoją wśród przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone są zielenią i lasem. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta. Dopełnieniem ekspozycji są pokazy prac gospodarskich i polowych oraz tradycyjnych rzemiosł.

 

ŁAŃCUT, MUZEUM GORZELNICTWAMuzeum znajduje się na terenie Fabryki Wódek Polmos Łańcut. Ekspozycja mieszcząca się w XIX-wiecznym dworku pokazuje rozwój i działalność Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego, która istniała niegdyś w Łańcucie.

Zgromadzone w Muzeum atrakcje - fotografie, dokumenty, dyplomy, cenniki, etykiety, butelki o wyszukanych kształtach, kielichy degustacyjne przenoszą zwiedzających w czasy świetności fabryki. Makiety pozwalają prześledzić cały proces pracy przy produkcji alkoholi, a stare maszyny i urządzenia gorzelnicze, sprowadzone z różnych stron kraju, poznać historię gorzelnictwa na ziemiach polskich. Dopełnieniem ekspozycji jest kolekcja alkoholi produkowanych obecnie przez Fabrykę Wódek w Łańcucie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE