Reklama

SEJMIK Województwa: Kolejny raport na temat walki z covid-19 na Podkarpaciu [VIDEO]

Opublikowano: wt, 28 kwi 2020 15:11
Autor:

SEJMIK Województwa: Kolejny raport na temat walki z covid-19 na Podkarpaciu [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz drugi radni województwa spotkali się w wirtualnej przestrzeni, aby podjąć najważniejsze dla regionu uchwały. Na sesji zapadły decyzje dotyczące zmian w budżecie. Radni wysłuchali ważnych raportów dotyczących pandemii na Podkarpaciu oraz sytuacji gospodarczej w regionie.

Jedną ze zmian w budżecie województwa był wzrost dochodów o 550 tys. złotych dzięki wsparciu ze strony Lasów Państwowych, które zawarły umowę z  Samorządem Województwa Podkarpackiego na remont i budowę mostów w Bieszczadach. Zmodernizowane lub wybudowane zostaną cztery obiekty mostowe na rzekach - Hoczewka, San i potoku Smolniczek. To inwestycje realizowane w formule montażu finansowego obejmującego środki budżetu województwa i Lasów Państwowych, które mają na celu modernizację infrastruktury komunikacyjnej w Bieszczadach, a tym samym szersze otwarcie tej części regionu na turystów i inwestorów. 

Sejmik podjął także decyzję o przyznaniu pomocy finansowej z budżetu województwa w wysokości 50 tys. złotych dla rodziny z gminy Jasienica Rosielna, która ucierpiała w pożarze 1 kwietnia. Rodzina otrzyma wsparcie w formie zasiłków celowych na zakup materiałów potrzebnych do odbudowy domu.

Radni wysłuchali także raportów. Wojewoda Ewa Leniart przedstawiła najbardziej aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemicznej na terenie województwa podkarpackiego, informują, że obecnie mamy na Podkarpaciu 316 zachorowań, 3891 osób przebywa na kwarantannie, a do tej pory przeprowadzono w sumie ponad 8 tys. testów.

Nasza sytuacja na tle kraju jest stosunkowo dobra, zapadalność na covid-19 nie jest duża w porównaniu do innych województw. Jak dotąd mieliśmy jedno ognisko covid-19 w DPS-ie w Stalowej Woli – mówiła wojewoda.

Wojewoda dodała, że z myślą o zarażonych zostały także przygotowane obiekty do kwarantanny zbiorowej. Region  ma także dwa izolatoria. Więcej w wypowiedzi wideo:

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał przy tej okazji, że samorząd uruchomił 50 mln złotych z funduszy unijnych na walkę z covid-19.  25 mln jest już zakontraktowane, kupione, albo w trakcie zakupu są karetki, auta dla sanepidu, sprzęt komputerowy, zakupy respiratorów, środków ochrony osobistej. Marszałek mówił także o pomocy dla firm, o 220 mln złotych – także z unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na pożyczki, a także o 60 milionach na ratowanie miejsc pracy. Dodatkowo na rynek na pożyczki obrotowe trafi 20 mln zł ze starego RPO 2007-2013.

Bardzo aktywnie działają powiatowe urzędy pracy i Wojewódzki Urząd Pracy – chwalił działania urzędów marszałek.

O sytuacji gospodarczej regionu mówił z kolei Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, który przedstawił dane za marzec, a także część statystyk odnoszących się już do trzech tygodni kwietnia. Dyrektor mówił m.in. o liczbie firm, które zawiesiły swoją działalność. W marcu był to wzrost o 3,5%. W pierwszych trzech tygodniach kwietnia na zawieszenie działalności zdecydowało się jeszcze więcej firm. Jednak jak poinformował dane z Podkarpacia są podobne do statystyk w całym kraju.

Mamy natomiast największą dynamikę w kraju jeżeli chodzi o liczbę rozpoczętych budów mieszkań na Podkarpaciu – mówił dyrektor Cierpiał-Wolan.

Wiele miejsca dyrektor podkarpackiego oddziału GUS poświęcił spadkom w turystyce, które nastąpiły na Podkarpaciu w takim samym stopniu jak w całym kraju. Jeżeli restrykcje się utrzymają, to jak podał dyrektor w II kwartale straty z racji zaniechania turystycznych wyjazdów wyniosą dla Podkarpacia 917 mln złotych.

Dopiero dane kwietniowe będą bardziej wiarygodne jeżeli chodzi o gospodarkę – dodał na koniec dyrektor Cierpiał-Wolan.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.