Reklama

Ruszyła rewitalizacja najładniejszej kolejki na Podkarpaciu

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła rewitalizacja najładniejszej kolejki na Podkarpaciu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 14 mln zł trafi do powiatu przeworskiego na realizację zadania związanego z rewitalizacją kolei dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

O wsparciu finansowym poinformował dziś w trakcie briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl.

O przyznaniu środków dziennikarze dowiedzieli się na briefingu, zorganizowanym w trakcie specjalnego przejazdu kolejką „Pogórzanin”. Na dodatkowy kurs, przedstawicieli mediów oraz lokalnych samorządowców zaprosił starosta przeworski Bogusław Urban oraz sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Schmidt-Rodziewicz. 

Konferencja odbyła się przed wjazdem do tunelu w Szklarach (najdłuższego tunelu kolejki wąskotorowej w Europie). Jako pierwszy głos zabrał marszałek Władysław Ortyl.

- Prawie 14 mln zł trafi na projekt warty w sumie 20 mln zł. Będzie rewitalizowane torowisko, będą rewitalizowane przystanki, także pozstałe miejsca, które będą służyły tej kolei. Oczywiście w naszej ocenie jest to pierwszy krok. Chcielibyśmy, aby ten dobry początek znalazł finał w całkowitej rewitalizacji linii w przyszłym regionalnym programie operacyjnym – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek zapowiedział także działania samorządu w zakresie promocji „Pogórzanina”.

Chcemy, aby produkt turystyczny jakim jest „Pogórzanin” stał się jedną z marek województwa podkarpackiego. Do jej promocji włączy się samorząd regionu. Uruchomimy naszą regionalną organizację turystyczną, która mocniej zaangażuje się w promocję tej marki – dodał marszałek.

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz, zaangażowana w sprawy powiatu przeworskiego, podkreśliła rangę inwestycji, zauważając potrzebę lokowania środków w promocję regionu.

Myślę, że ta kolej wąskotorowa, jest i powinna być perełką turystyczną powiatu przeworskiego. Skala dofinasowania po stronie samorządu województwa jest ogromna. W takie produkty trzeba inwestować, trzeba przeznaczać pieniądze także na promocyjne wydarzenia, bo przecież mówimy o cyklu wydarzeń kulturalnych i turystycznych, które odbędą się po rewitalizacji kolejki – powiedziała Anna Schmidt-Rodziewicz.

Starosta Bogusław Urban dziękował zarządowi regionu za wsparcie.

- Projekt ten był zagrożony. Cieszę się, że zarząd województwa zauważył zmianę podejścia zarządu powiatowego, zmianę funkcjonowania samej kolejki. Zrobiliśmy szereg inwestycji, które umożliwiły nam funkcjonowanie. Dlatego decyzja zarządu województwa to dla nas wspaniała sprawa – nie krył radości starosta przeworski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE