Reklama

Ruszyła procedura pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorców

Opublikowano: pon, 11 maj 2020 15:38
Autor:

Ruszyła procedura pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorców  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch złożyli elektroniczne podpisy pod dokumentem, który uruchamia procedurę wprowadzenia na podkarpacki rynek pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. To część działań w ramach Podkarpackiej Tarczy Antykryzysowej.

Marszałkowie podpisali aneks do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który  zwiększa pulę środków jaką BGK będzie miał do dyspozycji na produkty finansowe dla lokalnych przedsiębiorców. Kwota ta wzrośnie z 268 mln zł do 488 czyli będzie większa o 220 mln złotych. Właśnie tyle zarząd województwa przeznaczył na pomoc podkarpackim firmom w ramach tzw. pożyczek płynnościowych.

- Podpis elektroniczny przyspiesza procedury o jakiś tydzień. To bardzo dużo, mając na uwadze potrzeby biznesu i stan naszej  gospodarki  - mówi marszałek Władysław Ortyl.

Teraz BGK – mając dodatkowe pieniądze – musi ogłosić konkurs na tzw. pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio udzielać podkarpackim firmom pożyczek. 

- Konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Niestety Komisja Europejska nie zgodziła się pominąć tych procedur, aby skrócić czas uruchomienia pożyczek. Tak więc myślę, że pożyczki będą dostępne dla firm na przełomie maja i czerwca – mówi Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.

Pożyczki płynnościowe - w wysokości do 600 tysięcy złotych - przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na różne potrzeby:

- Przedsiębiorca będzie mógł dzięki takiej pożyczce zapłacić np. wynagrodzenia, zobowiązania wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego, kupić towar, opłacić media, czy zapłacić faktury, które są z datą od 1 lutego 2020 r., a nie zostały dotychczas opłacone z powodu strat związanych z pandemią – tłumaczy wicemarszałek Piotr Pilch.

Pożyczka płynnościowa nie będzie mogła być wykorzystania do refinansowania czyli spłacenia innego kredytu lub pożyczki.

Oprócz pożyczek płynnościowych Bank Gospodarstwa Krajowego - poprzez wybranych pośredników – udziela już z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego innych pożyczek: standardowych i na innowacje. Te pierwsze, pożyczki standardowe, również w połowie mogą zostać przeznaczone na działania zmniejszające negatywne skutki pandemii w biznesie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.