Reklama

Relikty PRL-u - Dom kultury

Opublikowano:
Autor:

Relikty PRL-u - Dom kultury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez jednych postrzegany jako piękny monumentalny budynek, który rósł na oczach mielczan w latach 50., przez innych traktowany jako typowy PRL-owski twór, wciąż bywa tematem niesamowitych wręcz opowieści i legend.

Wybudowany, by krzewić socjalistyczną wrażliwość i kulturę wśród mieszkańców Mielca, przetrwał do dziś i z socjalistyczną kulturą nie ma już nic wspólnego.  Ale i to na pozór klasyczne PRL-owskie dzieło kryje swoje tajemnice.  Czasem wręcz niesamowite.

Trochę o historii
Swoją działalność rozpoczął w 1953 roku,  jako Zakładowy Dom Kultury WSK Mielec, następnie nazwę zmieniono na Robotnicze Centrum Kultury WSK.  Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych działał jako Miejski Ośrodek Kultury. Pod obecną nazwą – Samorządowego Centrum Kultury funkcjonuje od 1 stycznia 1998 roku.

Na trzech kondygnacjach budynku znajdowały się początkowo: sala widowiskowa (kinowa) z dużą sceną i zapleczem oraz dwupoziomową widownią na 750 miejsc, sala teatralna (tzw. "jedynka") ze sceną i garderobą oraz widownią na 250 miejsc, sala baletowa, sale dla biblioteki i czytelni, kilka sal dla zajęć zespołów artystycznych, pomieszczenia dla administracji i instruktorów, pomieszczenia socjalne oraz przestronne halle. Na początku lat 70. rozpoczęto modernizację wnętrz. Część widowni, znajdującej się pod balkonem, przeznaczono na kostiumernię, salę teatralną przebudowano na salę konferencyjną, a od strony północno – zachodniej dobudowano tzw. niski parter, w którym urządzono ekskluzywną restaurację "Melodia" i salę baletową.

Kolejnej większej modernizacji dokonano w 1999 r. Wtedy to nad restauracją i salą baletową wybudowany został pawilon wystawowy, który z ponownie zmodernizowaną salą konferencyjną ("jedynką") utworzył Centrum Wystawienniczo-Promocyjne.

Więcej w 26 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE