– Branża lotnicza to precyzja, nowoczesność, wyspecjalizowane i doświadczone kadry. Dzięki temu polscy piloci mogą latać bezpiecznie – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas wizyty w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.
Zakład to jeden z najważniejszych punktów na przemysłowej mapie Polski. Działa nieprzerwanie od 87 lat, a jego portfolio obejmuje projektowanie, produkcję i serwisowanie statków powietrznych – samolotów i śmigłowców – wykorzystywanych zarówno w cywilnych, jak i wojskowych zastosowaniach. W mieleckim zakładzie powstają m.in. wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk oraz samoloty M28.
W środę mieleckie zakłady odwiedzili Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki oraz okręgowy inspektor pracy z Rzeszowa, Dawid Baran. Celem wizyty było bliższe przyjrzenie się organizacji pracy w jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłu lotniczego w Europie.
Podczas wizyty inspektorzy mieli okazję obejrzeć linię produkcyjną śmigłowców Black Hawk, malarnię wyrobów gotowych oraz Centrum Badań i Prób w Locie – unikalną w skali kraju jednostkę badającą każdy wyprodukowany egzemplarz zanim zostanie on przekazany odbiorcy.
– Cieszę się, że mogłem zobaczyć fachowców najwyższej klasy przy pracy i zapoznać się z metodami organizowania tak zaawansowanej technicznie produkcji w sposób spełniający wyśrubowane standardy bezpieczeństwa – zaznaczył Stanecki.
PZL Mielec zatrudnia dziś blisko 1,7 tysiąca pracowników, ale jego wpływ na gospodarkę regionu i kraju jest znacznie większy. W łańcuchu dostaw współpracuje z ponad 5 tysiącami miejsc pracy, a siatka jego krajowych dostawców obejmuje aż 1150 firm. Spółka należy też do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza, będąc jednym z jego współzałożycieli i kluczowych członków.
Za przykładowe standardy pracy i bezpieczeństwa w 2023 roku PZL Mielec trafił na prestiżową „Złotą Listę Pracodawców” – zestawienie tworzone przez Państwową Inspekcję Pracy. Zakład został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, który promuje najlepsze praktyki w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.