reklama

PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu - Zdjęcie główne

PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu | foto nadesłane

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu należące do koncernu Lockheed Martin otrzymały zamówienie na dwa nowe samoloty M28 krótkiego startu i lądowania (STOL). Zamawiający, Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych z siedzibą w Bazie Sił Powietrznych Wright-Patterson w Ohio, udzielił zamówienia w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych (USG).
reklama

Zakup samolotów M28 realizowany jest w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), który zapewnia krajom trzecim dedykowane wsparcie finansowe z przeznaczeniem na zakup sprzętu wojskowego o charakterze obronnym. Oba samoloty M28, pakiet szkoleń lotniczych, pakiet części zamiennych, sprzęt medyczny, usługa wsparcia technicznego oraz przebazowanie dwóch samolotów M28 z fabryki w Mielcu do Katmandu w Nepalu zostanie zrealizowane do 30 kwietnia 2025 roku. Samoloty zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem – jeden w konfiguracji cargo a drugi w konfiguracji do ewakuacji poszkodowanych (CASEVAC). 

Dostawa obu samolotów M28 zwiększy wielozadaniowe zdolności transportowe armii nepalskiej. Cieszymy się z kolejnego zamówienia rządu Stanów Zjednoczonych na dostawę samolotów M28 produkowanych przez pracowników PZL Mielec – powiedział Janusz Zakręcki, 

Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. Zakupione samoloty M28 doskonale sprawdzą się w nieprzewidywalnej pogodzie w nepalskich Himalajach. M28 jest przystosowany do surowego klimatu i zróżnicowanych warunków atmosferycznych, może być eksploatowany na dużych wysokościach, nieutwardzonych lądowiskach oraz w lokalizacjach wysokogórskich, gdzie loty często wykonywane są w porze nocnej, przy niskiej podstawie chmur, opadach deszczu lub silnym oblodzeniu – dodał Janusz Zakręcki.

Nepal posiada już trzy samoloty M28 w swojej flocie. Dwa z nich zostały dostarczone dzięki funduszom rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu Foreign Military Financing w 2019 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama