Reklama

Protest, który jest siłą. Komentarz Artura Mryczko

Opublikowano:
Autor:

Protest, który jest siłą. Komentarz Artura Mryczko  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kropla wydrążyła kamień. Ostatni marsz przeciwko zanieczyszczaniu powietrza przez firmę Kronospan trzeba jednoznacznie ocenić jako ogromny sukces mieszkańców, organizatorów, ale także tych, którzy kopali na ten kamień od lat - stowarzyszeń jak SSE Specjalna Strefa Ekologiczna, AERIS, mieszkańców Mościsk i innych osób uczestniczących w takich przedsięwzięciach.

Akcja w Niedzielę Palmową pozwoliła na nagłośnienie tematu w mediach ogólnopolskich i  w końcu zwróciła uwagę niektórych polityków z samorządu do tego stopnia, że postawa "nic nie mogę", którą prezentował  marszałek Ortyl w 2015 roku po zebraniu 20 tys. podpisów przez AERIS, nagle zmieniła się w postawę waleczną. To ułatwiło składanie wniosków o wstrzymanie pracy zakładu przez wszystkie podmioty samorządowe, od nowego prezydenta po marszałka i starostę.  Postawa tych trzech przypomina groźne machanie palcem... w bucie.

 Ciężko mieć inne wrażenie, bo sam marszałek wydał pozwolenie zintegrowane, które niby zmniejsza emisję, ale bez monitoringu ciągłego jest przysłowiowym "psu na budę" - bo ani marszałek, ani mieszkaniec z tego dokumentu nie mają nic. Dlaczego? Ponieważ urzędnicy WIOŚ, którzy mają badać to, czy pozwolenie jest przestrzegane, nie pracują w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta, a zanim przyjadą, muszą poinformować zakład.  Dlatego zakład może dalej robić co chce i się tłumaczyć, że nikt mu nie udowodnił zatruwania powietrza (bo takich dowodów faktycznie w świetle działania WIOŚ jako instytucji publicznych - jedynych akredytowanych do tego typu działań - nie ma). 

Efekt marszu ciężko dziś przewidzieć. Uważam, że tych działań, które rozpoczęli mielczanie,  nie można zakończyć. Zakład się modernizuje,  ale  nie wiemy, jak będzie wyglądało jego funkcjonowanie nawet po 28 maja, kiedy to ma się zakończyć inwestycja poprawiająca stan mieleckiego powietrza. Trzeba zadbać  o monitoring ciągły, w pełnym zakresie, na wszystkich emitorach.  Firma Kronospan za bajki o parze wodnej z kominów nie zasługuje na żadną taryfę ulgową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE