Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, CKE proponuje, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. CKE podkreśla, że celem próbnego egzaminu ósmoklasisty jest zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia, a także zapoznanie ucznia z pracą z arkuszem egzaminacyjnym.
A jak wyglądały i czy już się odbyły próbne egzaminy w szkołach naszym powiecie?
Odpowiedzi udzielili nam dyrektorzy ze szkół podstawowych: nr 8 i 1 w Mielcu, w Padwi Narodowej oraz w Borowej. Zapytaliśmy również jak wygląda sytuacja ze szczepieniem pracowników w placówkach oświatowych.
- Egzamin próbny ósmoklasisty w naszej szkole został przeprowadzony w dniach 22-24 lutego 2021r. z wykorzystaniem arkuszy przygotowanych z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, podobnie jak w latach ubiegłych. Został zachowany reżim sanitarny, a więc uczniowie byli w maseczkach, zachowali dystans oraz używali płynu do dezynfekcji. Ponadto, zostali podzieleni na małe grupy, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Nie wszyscy nauczyciele szkoły zdecydowali się przystąpić do szczepienia – powiedziała Joanna Gładyszewska, dyrektor ZSO nr 1 w Mielcu.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Mielcu, w dniach 17 do 19 marca 2021 roku przeprowadzony został egzamin próbny z arkuszami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
- Uczniowie do szkoły przyszli w odstępach czasowych i wchodzili z zachowaniem odległości w maseczkach. Zdezynfekowali ręce, zmierzono im temperaturę. Ósmoklasiści pisali egzamin w salach lekcyjnych na różnych piętrach, po 7 uczniów w klasie z zachowaniem odstępów. Pilnuje tylko 1 nauczyciel w maseczce, w bezpiecznej odległości. Przed wejściem uczniów sale były zdezynfekowane i przewietrzone – poinformował Marek Paprocki, dyrektor szkoły nr 1 w Mielcu.
Szkoła Podstawowa w Borowej zorganizowała próbne egzaminy ósmoklasisty w formie stacjonarnej.
- Egzamin został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi CKE w ścisłym reżimie sanitarnym. Ósmoklasiści pisali próbny egzamin w budynku szkoły w Pławie, w którym od momentu edukacji zdalnej klas 4-8 nie odbywają się żadne zajęcia. Sprzyja to bezpieczeństwu zdających i nauczycieli – powiedziała dyrektor szkoły w Borowej, Kazimiera Smoleń.
Większość nauczycieli zgłosiła się do szczepień.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Szkoła Podstawowa w Padwi Narodowej od początku lutego organizuje konsultacje dla uczniów klas ósmych z przedmiotów egzaminacyjnych. Konsultacje odbywają się w ok.10-osobowych grupach, w jednym dniu uczniowie mają konsultacje ze wszystkich przedmiotów.
- Na zajęcia dowozimy uczniów autobusami szkolnymi. Wszystkie zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Odbył się także pierwszy próbny egzamin z wydawnictwem OPERON. Uczniowie pisali egzamin w tych grupach, w których odbywają się konsultacje, czyli po 10 osób w sali. Stosowali się do szkolnych procedur, wprowadzonych we wrześniu w związku z pandemią COVID-19 – powiedziała Anna Uzar, dyrektor szkoły w Padwi Narodowej.
- Wzięliśmy udział również w próbnych egzaminach organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniach 17-19 marca. Zorganizowaliśmy je w podobny sposób, stosując także te zasady, które sprawdziły się na ubiegłorocznym egzaminie – dodała dyrektor.
W szkole podstawowej w Padwi Narodowej ze szczepień skorzystała pierwsza grupa nauczycieli, którzy wyrazili wolę zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Kolejna grupa oczekuje na wyznaczenie terminu szczepień przez Szpital Powiatowy w Mielcu.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.