reklama
reklama

Próba sprzedaży terenu po Synagodze mieleckiej to był błąd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Próba sprzedaży terenu po Synagodze mieleckiej to był błąd - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zleciła sprzedaż około 30 działek w województwie podkarpackim. W tej liczbie znalazła się także działka, na której stała przed wojną mielecka synagoga. Sprawa, wyszła na jaw 1 sierpnia i zaszokowała członków grupy Mayn Shtetele Mielec, którzy od lat dbają o przywracanie pamięci mieleckich Żydów.
reklama

To nie jest działka po przedwojennej synagodze, jakich wiele. To jest miejsce, które we wrześniu 1939 roku Niemcy spalili wraz ze znajdującymi się tam Żydami. Zresztą, z inicjatywy grupy Mayn Shtetele Mielec, na działce postawiono tablicę informacyjną, która to upamiętnia.

Członkowie grupy poprosili Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego o wyjaśnienia i w poniedziałek 7 sierpnia otrzymali odpowiedź, przesłaną do p. Izabeli Sekulskiej:  

Dzień dobry Droga Pani Izabello,  

w imieniu przedstawicieli Zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ) oraz moim własnym, raz jeszcze dziękuję na podjęcie przez Panią interwencji w sprawie terenu po dawnej synagodze w Mielcu, która doprowadziła do powtrzymania działań stanowiących rezultat oczywistego, popełnionego błędu.  

reklama

Korzystam z tej sposobności, aby wyrazić uznanie dla Pani zaangażowania i głębokiej troski o zachowanie nie tylko pamięci po mieleckiej społeczności żydowskiej, ale także o ochronę terenu, który stanowił miejsce jednej z pierwszych zbrodni popełnionych na przedstawicielach polskiej społeczności żydowskiej w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na Polskę, we wrześniu 1939 roku. Pani osobista postawa stanowi wymierny wyraz stwierdzenia, że bez wsparcia ze strony zaangażowanych, miejscowych wolontariuszy misja, którą realizuje FODŻ, nie byłaby możliwa do pełnienia.  

Proszę także o przekazanie naszych podziękowań wszystkim osobom, z którymi pozostaje Pani w kontakcie, które podjęły działania prowadzące do naprawienia błędu, jakim było powiadomienie o możliwości nabycia części terenu po dawnej synagodze w Mielcu, a także wszystkim tym osobom, które są zaangażowane w utrzymanie w godnym stanie terenu po dawnej synagodze.

reklama

Jestem przekonany, że Państwa zaangażowanie stanowi nie tylko trwałą podstawę utrzymania szerokiej społecznej pamięci po dawnej społeczności żydowskiej Mielca, lecz także ważny element kreowania należytego, wzajemnego poznania i porozumienia między młodymi pokoleniami Polaków i Żydów - napisał w mailu Piotr Puchta z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Przypomnijmy, że synagoga została zbudowana w XIX wieku na miejscu starej, drewnianej synagogi. 13 września 1939 roku, wraz ze znajdującymi się w środku kilkudziesięcioma Żydami została spalona przez Niemców. Po zakończeniu wojny synagoga nie została odbudowana.    

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama