Reklama

Reklama

Polska wymiera. Znamy wyniki urodzeń dzieci

Opublikowano: pt, 24 kwi 2020 13:36
Autor:

Polska wymiera. Znamy wyniki urodzeń dzieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W marcu tego roku urodziło się w Polsce 27 tys. dzieci. Jest to najgorszy wynik od grudnia 2015 r. Pierwszy raz spadliśmy do poziomu sprzed programu 500 plus, na który wydaliśmy do tej pory 100 mld zł.

W marcu tego roku urodziło się 27 tys. dzieci, kiedy w analogicznym okresie roku 2019 - 28,8 tys. Z drugiej strony odnotowano większą liczbę zgonów - 37 tys. wobec 34,1 tys. rok temu.

Jak przekonywała rząd program 500 plus+ miał być propozycją, która miała podnieść dzietność w Polsce. Demografowie od początku byli bardzo sceptyczni. Z kolei wielu ekonomistów, ale i zwykłych ludzi apelowało o zmianę tego programu i nie obejmowania nim ludzi najbogatszych. Jak pokazują badania najwięcej środków z 500+ trafia do najbogatszych gospodarstw domowych, a najmniej do najbiedniejszych. Jeśli dana rodzina ma dochody na poziomie 200, 300, 400, 500 tys. zł czy 1 mln zł rocznie, bo i takie rodziny są w Polsce, to po co jej dodatkowe wsparcie od rządu.

Cytowane dane o zmniejszaniu się liczby urodzonych dzieci pokazują, że wydająca się dobrym pomysłem zachęta finansowa w postaci 500+ nie działa. Decyzja o posiadaniu dzieci nie może być bowiem uzależniona od mniejszej czy większej daniny finansowej. Na podjęcie jej wpływ ma wiele czynników jak pewność zatrudnienia dla kobiet powracających do pracy po okresie macierzyństwa, wystarczająca ilość żłobków i przedszkoli, do których można oddać dziecko,  pewność własnego dachu nad głową. Trudno decydować się na dziecko jeśli mieszka się z teściami, albo w wynajmowanej kawalerce. Jak się szacuje w Polsce brakuje ok. 3 mln mieszkań dla młodych ludzi.

Zmniejszająca się liczba urodzeń, przy jednoczesnym wzroście zgonów sprawia, że Polska powoli wymiera. W końcu I kwartału ludność Polski liczyła 38,364 mln osób, czyli o ponad 29 tys. mniej niż przed rokiem oraz o blisko 19 tys. mniej niż w końcu 2019 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    PATOSYSTEM

    Dzień dobry 1..... dziś dzieci nie są gwarantem dobrej starości i wsparcia na stare lata. Emigracja lub całkowite "olanie" rodziców dla tego bez systemu z strony rządu w tym temacie nie ma motywacji by mieć dzieci. Powinno wprowadzić się iż każdy kto ma dwójkę dzieci i zastępowalność pokoleń dostaje o 20% większą emeryturę niż ten bez dzieci. 2.... Dawniej dzieci pomagały w domu, przy młodszym rodzeństwie, robiły zakupy rodzicom a dziś daj, daj daj i nic od siebie co też demotywuje i tu dzieci trzeba zwrócić rodzicom i nie wtrącać się w rodzinę jeżeli nie ma tam skrajnych patologii i alkoholizmu. 3. ALIMENTY na DOROSŁE dzieci to jest główna przyczyna upadku demografii dla tego iż ludzi widzą ile teraz ludzi płaci na dorosłych i zdrowych 23, 24, 25 latków którzy mogli by spokojnie popracować. Alimenty na dorosłe dzieci to totalna PATOLOGIA w PL i powinno się ograniczyć wiek pobierania takich świadczeń do 20 a max do 22 roku życia (można zrobić wyjątek dla lekarzy i prawników o rok). Alimenty na dorosłe dzieci powodują szereg patologii i doprowadzają do emigracji na stałe i na koniec rozbijają rodziny!!!To trzeba zmienić NATYCHMIAST !!! 4. Mieszkania i STABILNA praca i tu musi ruszyć duży program mieszkaniowy z małymi mieszkankami dla młodych na start ale też musi się zmienić prawo pracy. 5. W Afryce nikt nie płaci zdrowemu i silnemu 23 latkowi alimentów to się dzieci rodzą a w PL goni się do pracy 65 latków a 20-25 pije piwo z biedronki udając że się czegoś uczą na piątej policealnej !!!! 6. Zlikwidować cały socjal dla ludzi w najlepszym wieku 20-43 lat i zastąpić go dużą kwotą wolna od podatku dla wszystkich. Ludzie w wieku 20-43 powinni wszyscy po za kalekami PRACOWAĆ !!!! 7. Młodzież za długo się uczy i za późno startuje w życie. Omija pracę jak tylko się da. Dla tego trzeba pomyśleć o "puszczeniu" 6 latków za zgodą rodziców do pierwszej klasy szkoły podstawowej co już było oraz skrócić szkołę podstawową do 7 lat a to też już było, Można też skrócić licea o semestr a to razem pozwoli "wypuszczać: młode osoby na rynek pracy dwa lata wcześniej i taki technik zacznie pracować w wieku nawet 18 lat a magister nawet w wieku 22 lat i wtedy w wieku 23,24,25 najsilniejsi obywatele budują rodziny a nie wyciągają HARACZ od rodziców. 8. Potrzebna jest zmiana w szkołach, szkoły musza być "tańsze" ale też dużo sprawniejsze i odciążające rodziców!!!! 9. Trzeba RADYKALNIE polepszyć zdrowie Polaków tych co już są i wydawać na służbę zdrowia dużo większe pieniądze do nawet 12% z PKB kraju !!!!