Reklama

Policja jeszcze poucza. Ale coraz więcej mandatów za brak maseczek

Opublikowano:
Autor:

Policja jeszcze poucza. Ale coraz więcej mandatów za brak maseczek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatniej doby ( piątek i sobota) za brak maseczek policja pouczyła 3100 osób, wystawiła ponad 1 tys. mandatów i skierowała 180 wniosków do sądu. Takie dane podał PAP Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Jeśli chodzi o dane całościowe to od początku wprowadzenia pandemii czyli od początku marca do dziś sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa  policja pouczyła 176,2 tys. osób, ukarała mandatem karnym 21, 8 tys. osób,  w przypadku 7,8 tys. osób skierowała wnioski o ukaranie do sądu.
CZYTAJ TAKŻE: 9 ognisk koronawirusa w służbie zdrowia. Najwięcej zakażonych pracowników w szpitalu w Mielcu

Jak wyjaśnił Mariusz Ciarka, policjanci w pierwszej kolejności zawsze apelują o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informują i przekazują komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych jaką od soboty jest powiat mielecki.

Jednocześnie  w zawiązku z gwałtownym narastaniem zakażeń na koronawirusa  (w sobotę w skali kraju przybyło rekordowe 5300 osób, w powiecie mieleckim również rekordowe 42 osoby) policja zmienia taktykę. Jak zapowiedział komendant główny policji Jarosław Szymczyk od tej pory zasadą działań policji będzie  "zero tolerancji". Osoby, które będą łamały przepisy o noszeniu maseczek będą karane mandatami.

Maseczki także w przestrzeni publicznej

Przypomnijmy, że od soboty w całej Polsce jest obowiązek zasłaniają ust i nosa w miejscach już wcześniej do tego wyznaczonych m.in.  w sklepach, na targowiskach, w kinie, teatrze, kościele, urzędach, środkach transportu publicznego, a dodatkowo w przestrzeni publicznej czyli na wolnym powietrzu. Jedyne wyjątki to lasy, tereny zielone, plaże.

Trzeba mieć zaświadczenie lekarskie

Z noszenia maseczek zwalnia jedynie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający problemy zdrowotne uniemożliwiające  zakrywanie nosa i ust. Zaświadczenie to trzeba będzie okazać na wezwanie funkcjonariusza policji lub straży miejskiej.
 

Jednocześnie funkcjonariusze będą mogli weryfikować autentyczność okazanych zaświadczeń czy innych dokumentów. W przypadku stwierdzenia, że dokument jest podrobiony czy sfałszowany jego okazicielowi  zgodnie z kodeksem karnym będzie groziła kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 Mandaty i wysokie kary

Za łamanie przepisu  on noszeniu maseczek policjanci będą wymierzać mandaty do 500 zł, a wobec osób, które nie będą chciały go przyjąć lub będą się zachowywały  lekceważąco czy agresywnie będą kierować wnioski do sądu (sądowa grzywna może wynieść do 5 tys. zł) albo sporządzać informacje do inspektora sanitarnego (kara administracyjna wymierzona przez inspektora może sięgać nawet 30 tys. zł).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE