Reklama

Pół miliona wniosków o pożyczki leży w PUP-ach. Czy wszyscy je otrzymają?

Opublikowano: czw, 21 maj 2020 11:36
Autor:

Pół miliona wniosków o pożyczki leży w PUP-ach. Czy wszyscy je otrzymają? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Powiatowych Urzędach Pracy w całej Polsce leży i czeka na rozpatrzenie ponad pól miliona wniosków o przyznanie pożyczki w wysokości 5 tys. zł. W PUP w Mielcu złożono do tej pory 4400 wniosków o pożyczki 5 tys. zł, rozpatrzono i wypłacono pieniądze 1 600 osobom. Reszta musi cierpliwie czekać.

Pożyczki w wysokości 5 tys. zł udzielane są mikroprzedsiębiorcom, w tym samozatrudnionym w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”, która ma wspierać firmy dotknięte skutkami koronawirusa. Wniosek o pożyczkę należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Nie trzeba udowodnić spadku przychodów.

Pożyczka udzielana jest na bardzo korzystnych warunkach, jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku ok. 2,7 proc. Może być ona umorzona. Jedyny warunek to utrzymanie działalności przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki i złożenie w w tej sprawie odpowiedniego oświadczenia we wniosku o umorzenie pożyczki.

Bardzo korzystne warunki otrzymania pożyczki w wysokości 5 tys. sprawiły, że powiatowe urzędy pracy w całej Polsce zasypane zostały wnioskami o te pożyczki. PUP -y, które oprócz udzielaniem pożyczek zajmują się też innymi formami wsparcia dla przedsiębiorców w ramach „tarczy antykryzysowej” nie są w stanie szybko rozpatrzyć złożonych wniosków.

W tej chwili w całej Polsce na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad pół miliona wniosków o pożyczki. Przykładowo w Warszawie złożono do tej pory 110 tys. wniosków, a do tej pory rozpatrzono 11 tys. czyli 10 procent. W Krakowie złożono 50 tys. wniosków, rozpatrzono 8 tys. czyli 16 proc.

W mniejszych miejscowościach wygląda to lepiej. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu złożono do tej pory 4,4 tys. wniosków o pożyczki, rozpatrzono i wypłacono pieniądze 1,6 tys. czyli 36 proc.

- Wnioski rozpatrywane są na bieżąco – zapewnił nas Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu. – W złożonych wnioskach jest dużo błędów często prostych jak niewłaściwy NIP lub nazwa firmy. To wymaga kontaktu z wnioskodawcą i poprawienia wniosku co wydłuża czas jego rozpatrywania.

Na pytanie, kiedy te wnioski zostaną rozpatrzone dyrektor odpowiedział:

- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, choćby ze względu na przytoczone błędy we wnioskach. Dziennie rozpatrujemy 130-160 wniosków.

Na kolejne pytanie czy starczy pieniędzy dla wszystkich stwierdził.

– Starczy. Jak deklaruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przekazuje nam środki na pożyczki i inne formy wsparcia dla przedsiębiorców w ramach „traczy antykryzysowej”, środków na „tarczę” nie zabraknie.

Nabór na pożyczki w wysokości 5 tys. zł jest wciąż otwarty, można składać wnioski.

– W tej chwili nie ma żadnego granicznego terminu na składanie wniosku o pożyczkę 5 tysięcy złotych. Można więc to wciąż robić. Nie ma tu zasady kto pierwszy ten lepszy, każdy złożony wniosek będzie rozpatrzony.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.