Obecnie PSPR Mielec wyjeżdża do zdarzeń na terenie powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, dębickiego, tarnobrzeskiego oraz stalowowolskiego.
– To duża część województwa i na całym tym terenie chcemy zapewnić wysoką jakość usług medycznych i zbliżony standard pracy naszym zespołom. Niedawno dwa nowe ambulanse: „P” i „S”, trafiły do dębickiej podstacji, co jest dowodem, że ten plan się urzeczywistnia. W ciągu 2 lat do naszego pogotowia trafiło 11 ambulansów. Wsłuchujemy się w głos doświadczonych ratowników, którzy mają swoje sugestie. Tym razem zespół z Kolbuszowej, który zwyciężył w I Opolskich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, przywiózł cenne obserwacje dotyczące karetek-furgonów. Zorganizowaliśmy więc prezentację u nas – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec. – Co prawda w obecnym schemacie ratownictwa nie możemy już sami dysponować karetkami na bieżąco, są wysyłane przez jedną dla całego województwa skoncentrowaną dyspozytornię medyczną w Rzeszowie, ale oczywiście wciąż możemy i zamierzamy dbać o to, by mieć niezawodne karetki i dobry sprzęt – dodaje.
Co wpadło w oko ratownikom? Chcieli przetestować renault master w wersjach kontener i furgon (w PSPR Mielec służą głównie mercedesy).
– Spodobała nam się zabudowa kontenerowa, bo jest bardzo ergonomiczna, wyjątkowo komfortowa – zdradził rat. med. Wojciech Machowski, kierownik podstacji w Kolbuszowej. - To znacznie ułatwia pracę na miejscu zdarzenia, ma to ogromne znaczenie. Wszystkie potrzebne rzeczy mamy pod ręką, nie musimy ich szukać, nie są z konieczności pochowane w różnych skrytkach. To duża oszczędność czasu w trakcie akcji ratunkowej. Dziś już większość karetek jest zbudowana w sposób przyjazny dla ratownika, ale zabudowa kontenerowa wygrywa tym, że choć jest przestronnie, to jednocześnie nie są to też te zagraniczne wielkie furgony. Nimi już ciężko przejechać wąskimi uliczkami i jest problem z miejscem do zaparkowania. Tu tej wady nie ma, a zalety takiej zabudowy pozostają - docenia.
Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, ale proces analizy dostępnych możliwości już ruszył. Efekty być może już w pierwszej połowie przyszłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.