Rozwody częściej orzekano w miastach – 1,3 tys. przypadków, niż na obszarach wiejskich, gdzie zanotowano 1,0 tys. rozwodów. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, Podkarpacie osiągnęło wskaźnik 11,2 rozwodów, co uplasowało region na 2. miejscu w kraju pod względem natężenia rozwodów.
Dla porównania:
Zdecydowaną większość rozwodów w 2024 r. wszczęły kobiety – aż 1577 rozwodów pochodziło z powództwa żony, podczas gdy 742 przypadki zainicjowali mężowie.
Najczęstsze grupy wiekowe w momencie złożenia pozwu:
Wśród najczęstszych przyczyn rozwodów dominowała:
W analizie wykształcenia rozwodzących się osób w 2024 r. GUS wskazuje, że najwięcej rozwodzących się kobiet posiadało średnie wykształcenie – 878 przypadków, najwięcej mężczyzn – wykształcenie zasadnicze zawodowe – 835 przypadków.
Statystyki pokazują, że posiadanie dzieci nie powstrzymuje przed decyzją o rozwodzie. W 2024 r. na Podkarpaciu orzeczono 997 rozwodów w małżeństwach bezdzietnych, 724 rozwody z jednym dzieckiem, 478 rozwodów w rodzinach z dwojgiem dzieci, 101 – z trojgiem dzieci, 19 rozwodów – w małżeństwach z czwórką lub większą liczbą dzieci.
Przeciętna kwota zasądzonych alimentów w 2024 r. w województwie podkarpackim wynosiła 1317,64 zł.
Choć statystyki są liczbami, za każdą z nich kryje się ludzka historia – niejednokrotnie trudna i pełna emocji. Eksperci podkreślają, że wiele małżeństw doświadcza dziś presji finansowej, migracji zarobkowej, braku komunikacji czy zmieniających się ról społecznych. Te czynniki często są tłem dla „niezgodności charakterów”, która w statystykach pozostaje najczęstszą oficjalną przyczyną rozstań.
Kto się rozwodzi i dlaczego?
Wykształcenie a rozwody
Czy dzieci chronią przed rozwodem?
Podkarpacie w czołówce rozwodów. Najczęstsze powody?
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Marta Warias | Zdjęcie: Freepik
Ponad 2 tysiące rozwodów w regionie. | foto Freepik
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościW 2024 roku w województwie podkarpackim wzrosła liczba orzeczonych rozwodów w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu 12 miesięcy zakończyło się sądownie 2,3 tys. małżeństw, co oznacza wzrost o 56 przypadków w porównaniu do 2023 roku.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)