Jak poinformowała wojewoda Teresa Kubas-Hul, do godziny 20:00 służby na terenie województwa interweniowały ośmiokrotnie. Zdarzenia dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi i innych drobnych skutków przechodzących burz. Choć do tej pory sytuacja nie była poważna, urzędnicy i służby pozostają w stanie pełnej gotowości.
– Bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreśliła wojewoda.
Zalecenia i ostrzeżenia – możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu
Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz podczas konferencji po sztabie kryzysowym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa ostrzegł, że najbliższe dni mogą przynieść poważne utrudnienia.W związku z tym mieszkańcy zagrożonych terenów, w tym wielu powiatów Podkarpacia, powinni przygotować się na możliwe przerwy w dostawie energii. Rekomenduje się zabezpieczenie sprzętów elektronicznych, uzupełnienie zapasów wody i żywności oraz śledzenie komunikatów lokalnych władz i służb.
Ewakuacje obozów harcerskich
Szczególną troską objęto dzieci przebywające na obozach harcerskich. MSWiA oraz Państwowa Straż Pożarna rekomendują ich profilaktyczną ewakuację, szczególnie z terenów objętych trzecim stopniem zagrożenia burzowego. Dotyczy to m.in. województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego, jednak zagrożenie dotyczy również terenów podkarpackich.
Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dla województwa podkarpackiego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, które obowiązują dziś (27 lipca) do godziny 13:00. Dotyczą one niemal całego regionu – od Bieszczad po Tarnobrzeg. Prognozowane są intensywne opady deszczu (do 35 mm), porywisty wiatr (do 80 km/h), a miejscami możliwy także grad.Równocześnie obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia – ze względu na ryzyko gwałtownych wzrostów stanów wód w małych rzekach oraz możliwość lokalnych podtopień, zwłaszcza w zurbanizowanych częściach regionu i w górskich dolinach. Zlewnie dopływów Wisły oraz Strwiąża znalazły się w strefie podwyższonego ryzyka.
Synoptycy podkreślają, że obecna sytuacja pogodowa może się szybko zmieniać. Ostrzeżenia mogą zostać zaktualizowane na wyższy poziom, jeśli opady okażą się bardziej intensywne niż zakładano. Dla południowych województw (w tym podkarpackiego) przewidywane sumy opadów mogą osiągnąć nawet 100 mm w ciągu kilku dni.
Komentarze (0)