Reklama

Podatki i opłaty lokalne. Komentarz Andrzeja Skowrona

Opublikowano:
Autor:

Podatki i opłaty lokalne. Komentarz Andrzeja Skowrona - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podatki i opłaty lokalne, które charakteryzują się przewidywalnością, stanowią podstawowe źródło dochodów własnych gmin w Polsce i przekładają się na samodzielność finansową samorządów gminnych.

Górne granice stawek określa corocznie Minister Finansów, natomiast rada gminy posiada możliwość uchwalenia stawek podatków lokalnych do wysokości stawek maksymalnych oraz podjęcia uchwały ewentualnych zwolnień z opodatkowania.

Warto podkreślić, że podatki lokalne są jednym z podstawowych narzędzi, które samorządy mogą wykorzystywać do oddziaływania na procesy gospodarcze, do stymulowania rozwoju lokalnego i podnoszenia konkurencyjności poprzez aktywizację potencjalnych inwestorów. Prowadzenie zatem racjonalnej lokalnej polityki fiskalnej wpływa na wzrost gospodarczy danego subregionu.

System podatków i opłat przypisany gminom jest rozbudowany i poza udziałem w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku dochodowym od osób prawnych, budżet gminy zasilają takie podatki lokalne, jak: podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny, podatek od środków transportu, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, karta podatkowa oraz opłaty lokalne, takie jak: targowa, miejscowa, uzdrowiskowa. Spośród nich największe znacznie posiada podatek od nieruchomości, który jest najbardziej efektywnym podatkiem kreującym politykę rozwoju lokalnego.

Również w przypadku gminy miejskiej Mielec największy udział w dochodach podatkowych uzyskiwanych z  podatków lokalnych ma podatek od nieruchomości. Poddając analizie budżet miasta, łatwo dostrzec, że właśnie ten podatek zdecydowanie dominuje w strukturze dochodów naszego miasta i kształtuje się na poziomie prawie 45 mln złotych w 2017 roku, pomimo stosowania stawek podatków znacznie niższych od tych maksymalnych. W porównaniu bowiem ze średnimi stawkami podatkowymi w przypadku miast o podobnej liczbie ludności, stawki podatkowe w gminie miejskiej Mielec są niższe. Również w stosunku do średnich stawek miast województwa podkarpackiego, stawki podatkowe w naszym mieście są niższe.

Pismo samorządowe "Wspólnota" co jakiś czas przedstawia rankingi gmin, bazując na średniej stawce podatków lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów z podatku od nieruchomości. Z analizy tych rankingów wynika, że najbardziej fiskalną politykę prowadzą raczej miasta bogate, jak Warszawa czy Sopot. Natomiast stawki podatkowe są niższe w gminach biedniejszych, które taką polityką podatkową próbują przyciągać kapitał, inwestycje i przedsiębiorstwa z zewnątrz. Co ciekawe, bardzo niskimi podatkami lokalnymi charakteryzują się przede wszystkim gminy z województwa lubelskiego. W powyższych rankingach Mielec zaliczany jest do miast, w których stosuje się stawki podatkowe znacznie niższe od tych maksymalnych. Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że rada miejska nie podwyższała przez pięć kolejnych lat na terenie miasta Mielca stawek podatku od nieruchomości. Pozostają więc wciąż na tym samym, dość niskim poziomie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE