Reklama

Grupa pracowników mieleckiego szpitala przeciwna obowiązkowym szczepieniom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb szpitala specjalistycznego / scan pismo OZZPiP

Grupa pracowników mieleckiego szpitala przeciwna obowiązkowym szczepieniom - Zdjęcie główne

Grupa pracowników sprzeciwia się obowiązkowemu szczepieniu. | foto fb szpitala specjalistycznego / scan pismo OZZPiP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych przekazali dyrektorowi szpitala, Jarosławowi Kolendo, pismo, w którym domagają się uchylenia zarządzenia w sprawie obowiązku szczepień ochronnych przeciw COVID-19.

Oto treść pisma: 

Działając w imieniu Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, wzywam pana Dyrektora do natychmiastowego uchylenia Zarządzenia nr 16/2022 z 17.01.2022 r. w sprawie obowiązku szczepień ochronnych przeciw COVID-19.

Ponadto wzywam do natychmiastowego zaprzestania przez pracowników Działu Kadr bezprawnego gromadzenia i przetwarzania wrażliwych danych osobowych pracowników Szpitala w postaci Unijnych Certyfikatów COVID.

Działania Dyrekcji Szpitala, chociaż podjęte na podstawie wątpliwego prawnie rozporządzenia Ministra Zdrowia, w zakresie procedur związanych z weryfikowaniem certyfikatów są niezgodne z innymi przepisami prawa i w obecnym stanie prawnym ich wykonywanie przez Dział Kadr nosi znamiona czynu zabronionego.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych reprezentując interesy pracownicze swoich Członków, ze względu na fakt, że rozporządzenie Ministra Zdrowia wydano z pominięciem konsultacji społecznych, zadał Ministerstwu szereg pytań dotyczących tego aktu prawnego. Po uzyskaniu odpowiedzi z Ministerstwa zostały one przesłane do organizacji związkowych oraz opublikowane.

W stanie prawnym na dzień 26.01.2022 r. nadal nie ma regulacji ustawowych, które umożliwiałyby pracodawcy sprawowania faktycznej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 w zakładzie pracy poprzez możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz innych osób zatrudnionych w danym miejscu pracy.

Pracownicy powołują się na pismo Ministerstwo Zdrowia, napisane w odpowiedzi na pytania zadane przez OZZPiP: W jaki sposób i na jakiej podstawie prawnej pracodawcy prowadzący podmioty lecznicze w Polsce mają prawo żądać od pracowników, zleceniobiorców, osób prowadzących działalność gospodarczą, czy też od podwykonawców okazania dowodu zaszczepienia lub dowodu na zaistnienie jednego z dwóch wyjątków zwalniających od szczepienia?


Ministerstwo Zdrowa odpowiedziało:


(…) uprzejmie informuję, że pozostałe zagadnienia poruszone w Pani wystąpieniu odnoszą się do procedur związanych z weryfikowaniem certyfikatów oraz testów, i nie mogły stanowić materii rozporządzenia, gdyż sprawy te nie są objęte zakresem przedmiotowym upoważnienia ustawowego stanowiącego podstawę jego wydania.
Natomiast wskazać należy, że aktualnie w Sejmie RP trwają prace nad wspieranym przez Rząd poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846). Projekt tej ustawy zawiera regulacje, których celem jest umożliwienie pracodawcy sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy poprzez możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego wszystkich pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą zatrudnionych w danym miejscu pracy.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy starostę powiatu mieleckiego, Stanisława Lonczaka i dyrektora szpitala, Jarosława Kolendo. będziemy informować o dalszym rozwoju sprawy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy