Reklama

Pierwsze testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. Dały pozytywne efekty

Opublikowano: wt, 19 maj 2020 13:03
Autor:

Pierwsze testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. Dały pozytywne efekty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna, jako pierwsza na świecie rozpoczęła testy szczepionki przeciwko koronawirusowi na ludziach. W badaniu wzięło udział 45 osób i dały one pozytywne efekty. Szczepionka wytworzyła odpowiednie przeciwciała pomagające walczyć z koronawirusem.

Jak podała Moderna, uczestników badania podzielono na trzy grupy po 15 osób. W każdej uczestnicy otrzymywali inną dawkę szczepionki: 25 mikrogramów, 100 mikrogramów lub 250 mikrogramów. Każdy z nich otrzymywał po dwie dawki szczepionki, poprzez szczepienie domięśniowe w górną część ramienia. Pomiędzy oboma szczepieniami było 28 dni przerwy.

Dane, które zaprezentowała Moderna, dotyczą efektów pierwszej tury szczepień. W 43. dniu od podania szczepionki (czyli dwa tygodnie po drugiej dawce), w grupie otrzymującej szczepionkę 25 mikrogramów odnotowano przeciwciała wiążące na poziomie zaobserwowanym u osób, którym udało się wyzdrowieć z COVID-19. W przypadku uczestników otrzymujących dawkę 100 mikrogramów, liczba tych przeciwciał "znacznie przekraczała poziom obserwowany u ozdrowiałych pacjentów" - podkreśla Moderna. U co najmniej ośmiu uczestników badania zaś szczepionka przyniosła wyprodukowanie przeciwciał neutralizujących - czyli takich, które neutralizują biologiczne działanie wirusa.

Neutralizujące przeciwciała sprawiają, że dany patogen - w tym przypadku koronawirus - przestaje infekować komórki ciała i jest niszczony. Przeciwciała tego typu neutralizują więc wirusa, zanim de facto dojdzie do infekcji.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) aktualnie na świecie prowadzone są 102 projekty naukowe, których celem jest opracowanie szczepionki na koronawirusa. Jednocześnie w ubiegłym tygodniu WHO ostrzegło, że koronawirus może już występować na ziemi na stałe, podobnie jak HIV. - Ważne jest żebyśmy jasno zdali sobie sprawę, że koronawirus może stać się w naszych społecznościach kolejnym endemicznym wirusem, który nigdy już nie zniknie – powiedziała odpowiedzialny za koronawirusa ekspert WHO Mike Ryan.

W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera wynalezienie szczepionki, która mogłaby doprowadzić do opanowania koronawirusa albo przynajmniej jego znacznego ograniczenia. Podobnie jak to było z nękającymi ludzkość przez dziesiątki lat chorobami jak ospa, wścieklizna, cholera, gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, dur, odra, świnka, różyczka.

O zabiegach wielu zespołów badawczych na świecie zmierzających do uzyskania skutecznej szczepionki na koronawirusa oraz wcześniejszych osiągnięciach w opracowywaniu szczepionek i zwalczaniu chorób zakaźnych można przeczytać w aktualnym, papierowym wydaniu tygodnika Korso z datą 19 maja 2020 roku, który jest już do nabycia w kioskach i sklepach spożywczych na terenie Mielca i całego powiatu mieleckiego.


 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    ToTo

    Im szybciej będzie ta szczepionka, tym lepiej dla świata, dobrze, że z tylu stron są starania nad jej wynalezieniem. Czekam tylko aż coś będzie na zaszczepsiewiedza.pl o tym. Pozdrawiam! :)