Reklama

Pierwsze bocianiątko z Borowej przyszło na świat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zrzut ekranu

Pierwsze bocianiątko z Borowej przyszło na świat - Zdjęcie główne

foto Zrzut ekranu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku lat w Borowej, w pobliżu urzędu gminy, na słupie energetycznym jest gniazdo bocianie. Podglądać ptasią rodzinę można podglądać przez całą dobę, dzięki kamerze umieszczonej w pobliżu gniazda. W borowskim gnieździe pojawiło się pierwsze bocianiątko. Na wyklucie czekają jeszcze trzy jajka.

 To gniazdo stało się sławne nie tylko w gminie, ale i powiecie mieleckim, a bociania rodzina została maskotką gminy Borowa. Dzięki tej kamerze na stronie Urzędu Gminy w Borowej 24 godziny na dobę (w nocy w kamerze funkcjonuje podczerwień) można oglądać życie bocianów. Od ich przylotu na wiosnę, przez złożenie jaj, narodziny małych bocianiątek, ich wychowanie i dorastanie, do wylotu jesienią do ciepłych krajów.

Teraz przyszedł czas na narodziny młodych ptaków.

- Pierwsze bocianie pisklę już na świecie. Pozostaje czekać na narodziny kolejnych piskląt - podaje Urząd Gminy w Borowej. 

Bocian biały jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Działania człowieka mogą wpływać niekorzystnie na bocianią populację. Jednym z głównych zagrożeń dla bocianów jest rozwój rolnictwa przemysłowego. Wiele ptaków zatruwa się także środkami owadobójczymi lub umiera w wyniku sianokosów pod urządzeniami tnącymi. Problemem jest również zanikanie łąk będących podstawowym miejscem żerowania tego gatunku. 

Bociany białe corocznie pokonują wiele tysięcy kilometrów, są więc narażone na wiele niebezpieczeństw podczas migracji. Jako główne należy wymienić kolizje z liniami elektroenergetycznymi oraz polowania organizowane na ten gatunek w rejonach basenu Morza Śródziemnego.

Pierwsze bociany powracające do Polski z ciepłych krajów mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich przylot przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia. Głównym ich pożywieniem są owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki oraz ptaki.

Bociany porozumiewają się za pomocą charakterystycznego klekotania. Samce w ten sposób zawiadamiają samice o zajęciu gniazda. Natomiast ich wspólne klekotanie jest częścią godowego rytuału. Bociany przystępują do pierwszych lęgów zazwyczaj w wieku 4-5 lat i składają najczęściej od 3 do 5 jaj.

Bociany białe gniazdują niemal wyłącznie w obrębie osiedli ludzkich, na obiektach górujących nad najbliższą okolicą (budynki, drzewa, kominy i słupy elektryczne). Tylko nieliczne pary zakładają gniazda w odległości większej niż 500 m od zamieszkiwanych osad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy