Reklama

Padew Narodowa. Uroczysta inauguracja Roku Łukasiewicza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 8 mar 2022 20:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Gminie Padew Narodowa został dziś oficjalnie zainaugurowany Rok Ignacego Łukasiewicza. W odsłonięciu tablicy upamiętniającej 200. rocznicę narodzin tego genialnego wynalazcy udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy i mieszkańcy powiatu mieleckiego. W Padwi Narodowej powstaje też Centrum Wiedzy na temat Ignacego Łukasiewicza.

Uroczysta msza święta w sanktuarium św. Antoniego w Padwi Narodowej, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i konferencja naukowa na temat życia Ignacego Łukasiewicza. Tak gmina Padew Narodowa rozpoczęła jubileuszowy rok poświęcony postaci Ignacego Łukasiewicza. W uroczystościach brał udział biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, marszałek woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl. Wójtowie gmin z powiatu mieleckiego, a także liczne delegacje instytucji naukowych, które zajmują się popularyzacją życia słynnego naukowca, który urodził się w miejscowości Zaduszniki i mieszkańcy gminy Padew Narodowa, a w tym mieszkańcy Domacyn i Zadusznik, czyli miejscowości, gdzie urodził się Łukasiewicz. 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie sanktuarium w Padwi. Tutaj powstanie Centrum Pamięci Ignacego Łukasiewicza

W 2022 roku przypada dwusetna rocznica urodzin (8 marca 1822 r.) oraz 140-lecie śmierci (7 stycznia 1882 r.) Ignacego Łukasiewicza. W związku z tym faktem w 2021 r. została podjęta wspólna inicjatywa Województwa Podkarpackiego oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza zmierzająca do ustanowienia przez Sejm RP roku 2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza oraz w ślad za tym realizacji działań związanych z upamiętnieniem osoby i spuścizny Ignacego Łukasiewicza. Te działania dały oczekiwany efekt, 29 października 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Podobną uchałę przygotowała Rada Gminy Padew Narodowa, która dziś uroczyście inaugutowała rok Ignacego Łukasiewicza. 

Uroczystość w szkole podstawowej w Padwi Narodowej

Ignacy Łukasiewicz – urodził się w Zadusznikach pod Mielcem. Po śmierci ojca – uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, ze względu na sytuację finansową musiał porzucić gimnazjum w Rzeszowie i podjąć pracę jako pomocnik aptekarski. Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Działał we Lwowie, pracując w aptece Piotra Mikolascha, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę. Pracował także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie.

W powiecie krośnieńskim, w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 r. pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Z kolei w Ulaszowicach, w Klęczanach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerię ropy naftowej. Jako twórca przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz wyprzedził Amerykanów i Rumunów. Był też wynalazcą lampy naftowej. W 1853 r. przy świetle skonstruowanej przez niego lampy wykonano pierwszą nocną operację w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie. Zmarł (7 stycznia 1882 r.)  w Chorkówce, a pochowany został w Zręcinie koło Krosna.

Ignacy Łukasiewicz przez całe życie był związany z miejscowościami, które znajdują się na Podkarpaciu. Położył nieocenione zasługi w rozwoju naszego regionu. Ojciec przemysłu naftowego, działacz niepodległościowy, społecznik i filantrop, szanowany powszechnie przez sobie współczesnych, propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy