Reklama

Osocze można oddać również w Mielcu. A dawcy przysługuje ulga podatkowa

Opublikowano:
Autor:

Osocze można oddać również  w Mielcu. A dawcy przysługuje ulga podatkowa  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzone testami przez lekarza mogą oddać osocze do celów klinicznych, aby uratować życie i zdrowie chorych na COVID-19. Mogą to zrobić również w Mielcu oddając krew. Nie wszyscy wiedzą, ale dawcy przysługuje odpowiednia ulga podatkowa.

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Przetoczenie osocza wraz z przeciwciałami wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Za ozdrowieńca uznaje się osobę, która przechorowała COVID-19 bądź przeszła bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl.
CZYTAJ TAKŻE: Powiat mielecki przekroczył liczbę 3000 zakażonych. Niepokoi duża liczba zgonów

Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lub w jednym z 8 terenowych oddziałów Centrum, z których jeden mieści się w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17, tel. 17 583 69 52, godziny pracy 7.00-13.35, godziny rejestracji dawców 7.00 -11.00.

- W Rzeszowie pobieramy osocze przy pomocy specjalnych urządzeń metodą plazmaferezy i uzyskujemy trzy jednostki osocza – powiedziała dr nauk o zdrowiu  Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jednocześnie dodała.

 – Ale jeśli ktoś nie może przyjechać do Rzeszowa, ma status ozdrowieńca i chce oddać osocze to zapraszamy do naszych oddziałów terenowych, w tym do oddziału w Mielcu. Nie można tam wprawdzie oddać samego osocza, ale krew pełną, z której pozyskujemy nie tylko jedną jednostkę osocza ozdrowieńca, ale również niezwykle cenną dla nas  krew.

O oddawaniu osocza, w tym jakie warunki trzeba spełnić, żeby go oddać  pisaliśmy  TUTAJ

Dawcom osocza przysługują takie same przywileje jak dawcom krwi  czyli zwrot kosztów dojazdów, ekwiwalent kaloryczny - czekolady, zwolnienie z pracy lub szkoły w dniu oddawania osocza,  bezpłatnie wyniki swoich badań, w tym oznaczenie grupy krwi, morfologii i badań wirusologicznych.

Ponadto, czego wielu nie wie, ulga podatkowa w wysokości 130 zł za każdy litr osocza. Osocze można oddawać średnio co dwa tygodnie, krew pełną i przy okazji jedną jednostkę osocza  jak w przypadku oddziału w Mielcu, raz na dwa miesiące.

W zależności też od tego gdzie oddajemy osocze możemy go oddać kilka, a  nawet kilkanaście litrów w ciągu roku. Każdy litr osocza to 130 zł ulgi podatkowej, którą rozliczamy przy okazji rocznego rozliczenia podatku tzw. PIT obniżając w ten sposób podstawę opodatkowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE