Reklama

Odszedł Władysław Ryś. Członek Honorowy Aeroklubu Mieleckiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fb/Aeroklub Mielecki

Odszedł Władysław Ryś. Członek Honorowy Aeroklubu Mieleckiego  - Zdjęcie główne

Władysław Ryś | foto Fb/Aeroklub Mielecki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Aeroklub Mielecki poinformował o śmierci swojego honorowego członka Władysława Rysia. "Kolejna smutna wiadomość" - tak rozpoczęli wspomnienie o byłym instruktorze spadochronowym.

Odszedł Członek Honorowy Aeroklubu Mieleckiego Władysław Ryś, urodzony 15 września 1937 r. w Rudzie gm. Radomyśl Wielki. Od 1952 r. pracował w WSK Mielec, początkowo jako ślusarz blacharz, a następnie w Zakładzie Lotniczym na stanowiskach: technologa, starszego technologa i kierownika sekcji. W 1992 r. przeszedł na emeryturę.

Poza pracą zawodową pasjonował się spadochroniarstwem, najpierw, jako zawodnik, później, jako instruktor Aeroklubu Mieleckiego. Kurs przygotowawczy spadochronowy odbył w 1954 r., a pierwszy skok wykonał rok później. Uczestniczył też w kursie organizowanym przez Centrum Wyszkolenia Spadochronowego Ligi Przyjaciół Żołnierza w Nowym Targu, po którym otrzymał II klasę skoczka spadochronowego.

Ukończył kurs szybowcowy w Szkole Szybowcowej w Lęborku i uzyskał uprawnienia pilota szybowcowego III klasy. Latał głównie na szybowcach „Bocian” i „Mucha”. W latach 50 i 60-tych kilkakrotnie startował w Spadochroniarskich Mistrzostwach Polski zajmując VI miejsce w 1957 r. w Strzebielinie Morskim.

Był członkiem kadry narodowej. Ustanowił indywidualny rekord Polski w skoku nocnym z 600 m z natychmiastowym otwarciem spadochronu na celność lądowania w dniu 10 października 1961 r., uzyskując wynik 11,3 m. Później ze względów bezpieczeństwa zakazano już skoków nocnych w tych warunkach. Ponadto trzykrotnie uczestniczył w ustanowieniu grupowych rekordów Polski.

Poza skokami wyczynowymi wielokrotnie uczestniczył w różnego rodzaju pokazach lotniczych i spadochronowych. Startował do 1975 r., wykonując łącznie 726 skoków.

W latach 1962-1975 pracował społecznie w Aeroklubie Mieleckim, jako instruktor spadochronowy, wyszkalając kilkuset skoczków spadochronowych. Był jednym z inicjatorów i organizatorów Ogólnopolskiego Nowoczesnego Pięcioboju Spadochronowego, rozgrywanego corocznie w Mielcu w latach 1967-1978 łącznie 12 razy, a do 1979 przekształconych w Mistrzostwa Polski Wieloboju Spadochronowym.

 

 

W 1994 r. był współzałożycielem XXXVI Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Mielcu. Przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa a następnie został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Oddziału. Był także członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa w Mielcu.

Za swoją działalność wyróżniony m.in. ”Medalem 50-lecia Lotnictwa Sportowego (1970), Odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego” (1973), Odznaką Za Zasługi Dla Aeroklubu PRL (1976), Odznaką Zasłużonego Pracownika WSK „PZL Mielec” (1978), Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Złotą Odznaką Spadochronową, Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984), Brązowym (1973) i Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1986), Srebrnym i Złotym Odznaczeniem im. Janka Krasickiego (1983, 1986), Srebrną Odznaką Za Zasługi dla Aeroklubu PRL (1986), Odznaką „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego” (1986). Był też laureatem „Błękitnych Skrzydeł”, honorowego wyróżnienia czasopisma lotniczego „Skrzydlata Polska”.

Władysław Ryś zmarł 6 stycznia, w wieku 84 lat. Msza Święta pogrzebowa odbyła się 8 stycznia w kościele na Osiedlu w Mielcu, następnie ciało śp. Władysława spoczęło na Cmentarzu Kpmunalnym w Mielcu.

Biografia pochodzi z funpage'a Aeroklubu Mieleckiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy