1 marca 2025 roku na Górze Cyranowskiej w Mielcu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji patriotycznych, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom walczącym o niepodległość Polski.
Uroczysty Apel Pamięci i salwa honorowa
Główna część obchodów rozpoczęła się o godzinie 11:00 od Uroczystego Apelu Poległych, w którym uczestniczyła Wojskowa Asysta Honorowa 18. Brygady Artylerii z Nowej Dęby. Oficjalne wystąpienia rozpoczęły się od przypomnienia znaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ich poświęcenia i walki o suwerenność kraju. Przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji kombatanckich podkreślali, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach antykomunistycznego podziemia.Po odczytaniu Apelu Pamięci nastąpiła salwa honorowa, oddana na cześć Żołnierzy Wyklętych, symbolizująca pamięć i szacunek dla ich ofiary. Ten wzruszający moment wywołał głębokie emocje wśród uczestników wydarzenia.
Składanie kwiatów i zniczy
Po oficjalnych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Wieniec w imieniu mieszkańców Mielca złożyli przedstawiciele władz miasta, a także reprezentanci organizacji kombatanckich, harcerze oraz młodzież szkolna. Licznie zgromadzeni uczestnicy zapalili znicze, oddając cichy hołd poległym bohaterom.
Dalsza część obchodów
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów, upamiętniającym rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. W godzinach popołudniowych w Sali nr II SCK Mielec odbędzie się monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.W ramach wydarzenia przeprowadzono również akcję „Klon dla Bohatera”, w której uczestnicy mogli otrzymać sadzonki drzew i posadzić je na własnych posesjach, symbolicznie kontynuując pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Obchody w Mielcu były wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski, a liczny udział mieszkańców dowiódł, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż żywa i ważna dla lokalnej społeczności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.