Reklama

O czyste powietrze dla najmłodszych

Opublikowano:
Autor:

O czyste powietrze dla najmłodszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsze cztery oczyszczacze powietrza pojawiły się w ostatnim czasie w Żłobku Miejskim nr 3 w Mielcu. Docelowo, w przyszłym roku, ich liczba będzie sukcesywnie wzrastać.

Pomysł na oczyszczacze powietrza zrodził się kilka miesięcy temu. Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski zaznaczał wówczas, że miejsca, w których przebywają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, wymagają szczególnej uwagi i trzeba dążyć, by były coraz bezpieczniejsze, także pod kątem jakości powietrza.

– Pamiętajmy, że dzieci przebywają w żłobkach czy przedszkolach czasem nawet większość dnia. Tam spożywają posiłki, odpoczywają, uczą się. Dlatego chciałbym, żeby miały do tego celu jak najlepsze warunki. Jeśli jest szansa, by poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają, to trzeba to zrobić – mówi Prezydent Jacek Wiśniewski.

Od czerwca do sierpnia br. we wszystkich żłobkach i przedszkolach na terenie Mielca zostały przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe, polegające na analizie stanu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym frakcji PM2,5 i PM10 oraz ocena źródeł emisji w pomieszczeniach. Pomiary wykonano mobilnym systemem monitorowania stężenia PM 2,5 i PM 10 firmy Fardata, opartym na optycznym czujniku cząstek stałych FEM AlphaSense OPC-N2. Podczas pomiaru wykonywano próbkowanie co 5 i 20s wewnątrz obiektów w salach, w miarę możliwości na wysokości 1-1,5m. otrzymane wyniki w postaci serii pomiarowych uśredniono do 1 h i poddano obróbce statystycznej wyznaczając wartości max. i min. oraz średnie. Dodatkowo wykorzystując dane WIOŚ ze stacji tła miejskiego przy ul. Biernackiego w Mielcu, wyznaczono różnicę pomiędzy tłem miejskim i rejestrowanymi wartościami stężeń.

Przeprowadzone na terenie żłobków i przedszkoli pomiary pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10, pozwoliły na wskazanie kilku zależności mających bezpośredni wpływ na stan jakości powietrza w salach. We wszystkich jednostkach w czasie ich pracy najwyższy wzrost dotyczył stężenia frakcji pyłu zawieszonego PM 10. Od rana, w kolejnych godzinach rejestrowano wielokrotny wzrost stężenia PM 10 i nieznaczny PM 2,5. Najwyższe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 zarejestrowano w przedszkolu nr 7, między godziną 9-10, wynosiło ono 135 µg/m3. Średnia ośmiogodzinna wartość stężenia pyłu zawieszonego w placówkach, była zbliżona. Najczęściej wzrost stężenia pyłu obserwowano w żłobkach w godzinach 9.00 – 10.00 i 12.00 – 13.00, natomiast w przedszkolach 8.00 – 10.00 i 12.00 -13.00. Było to związane z organizacją czasu pracy tych jednostek i aktywnością dzieci w salach. W tych godzinach odbywają się zajęcia i zabawy ruchowe oraz czynności porządkowe związane z leżakowaniem.

Obok aktywności dzieci, znaczący wpływ na stan jakości powietrza mogły mieć materiały z jakich wykonane były wykonane wykładziny i okładziny ścian. W przedszkolach, gdzie stosowano starsze wykładziny oraz wykładziny z długim włosem, poziomy średnich              i maksymalnych stężeń były wyższe. Do wzrostu stężenia pyłów przyczyniały się również ozdoby włókiennicze na ścianach, zbierające pyły na powierzchni. Aktywność dzieci i ruch powietrza powodowały wzbijanie cząstek PM10 z wykładzin i okładzin w salach, co bezpośrednio przekładało się na wzrost stężenia cząstek w powietrzu. Ruch powietrza potęgowały dodatkowo działające wentylatory sufitowe. Wzorcowym przykładem ograniczenia stężenia pyłów jest przedszkole nr 2, w którym po przeprowadzeniu remontów i montażu klimatyzacji, poziomy stężeń są zauważalnie niższe niż w pozostałych placówkach.

Obecnie magistrat zdecydował się na rozpoczęcie programu pilotażowego. Cztery oczyszczacze zostały umieszczone w Żłobku Miejskim nr 3, po czterech miesiącach zostaną one przekazane kolejnej placówce. W tym czasie przeprowadzone zostaną ponowne badania, tym razem w sezonie grzewczym. Głównym zamierzeniem monitoringu będzie sprawdzenie jak radzą sobie oczyszczacze właśnie w okresie wzmożonej emisji niskiej.

– Liczymy, że dzięki oczyszczaczom, powietrze w żłobkach ulegnie poprawie. Obecnie jesteśmy na etapie planowania budżetu na 2020 rok. Już teraz mogę powiedzieć, że zostanie zabezpieczona kwota na kupno większej liczby podobnych sprzętów. Będziemy natomiast rozpatrywać, co spisze się lepiej – czy oczyszczacze czy też klimatyzatory z funkcją oczyszczacza powietrza. Myślę, że w tym celu pomocne okażą się kolejne wyniki badań, które przeprowadzone zostaną zimą – tłumaczy Prezydent Mielca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE