Reklama

Nowoczesne metody treningu mózgu w Szkole Podstawowej nr 8 [raport]

Opublikowano:
Autor:

Nowoczesne metody treningu mózgu w Szkole Podstawowej nr 8 [raport] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkoła Podstawowa nr 8 w Mielcu oferuje uczniom nowoczesną pomoc w nauce i rozwijaniu zdolności. Placówka jako jedyna w mieście i powiecie mieleckim posiada specjalistyczny sprzęt i certyfikowanego trenera do pracy metodą BIOFEEDBACK`u.

Jest to nowoczesna metoda treningowa wykorzystująca specjalistyczny sprzęt wraz z oprogramowaniem do obserwacji aktywności i pracy mózgu podczas treningu. EEG Biofeedback (inaczej neurofeedback, neuroterapia) koncentruje się na czynności bioelektrycznej mózgu. Elektrody podłączone do aparatury oraz specjalistyczne oprogramowanie pozwalają na rejestrację bodźców w czasie rzeczywistym, co umożliwia obserwację aktywności mózgu bezpośrednio podczas treningu.

Atrakcyjna forma pracy (gry multimedialne, filmy) sprawia, że nabywanie kolejnych umiejętności staje się dla dziecka ekscytującą zabawą i prawdziwą przyjemnością. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna, nie ma tu bowiem żadnej zewnętrznej ingerencji w pracę mózgu.

- To sam badany stymuluje swój mózg - wyjaśnia Aneta Filas, certyfikowany trener I stopnia terapii neurofeedbacku. - Ja mogę tylko obserwować pracę mózgu w postaci fal mózgowych. Badany natomiast może widzieć, jakie działania mózgu spowodowały, że dana czynność na monitorze zadziałała, czyli dowiaduje się, co musi robić, żeby wspierać te pozytywne działania. Ja wydaję mu polecenie dotyczące tego, co dzieje się na monitorze, np. spróbuj zrobić tak, żeby niebo było piękne i przejrzyste lub żebyś osiągnął pewną prędkość, a on, skupiając się, wpływa na to swoim mózgiem. Można w ten sposób poprawić pracę mózgu o 50 procent - mówi.

Jak to się dzieje? Mózg ludzki posiada niesamowitą zdolność uczenia się. Nauczony określonego sposobu reagowania, może tę reakcję powielać w analogicznych sytuacjach. Często jednak reakcje, wzorce, które wypracowaliśmy w ciągu naszego życia, nie są dla nas najlepsze. Zdarza się, że nie radzimy sobie z pewnymi sytuacjami i ten wypracowany wzorzec pracy naszego mózgu blokuje nas w dążeniu do rozwoju i samorealizacji, a czasem nawet uniemożliwia normalne, efektywne funkcjonowanie.

Istnieją określone normy dotyczące nasilenia fal mózgowych. Nie zawsze jednak zarejestrowana podczas badania czynność ma prawidłowy obraz.

- W trakcie badania trener jest w stanie zauważyć nieprawidłowości i dysfunkcje, które trening ma wyeliminować - tłumaczy Aneta Filas. - Do zauważonych nieprawidłowości dobierane są odpowiednie programy. Mózg jest plastyczny, więc pożądane zachowania można wytrenować i nauczyć się w ten sposób koncentracji czy uspokajania - dodaje.

Regularne treningi EEG Biofeedback powodują, że mózg dziecka zapamiętuje, utrwala, a następnie wykorzystuje wyćwiczone umiejętności w życiu codziennym, sprawiając, że nauka przychodzi z łatwością, a dziecko cieszy się z osiąganych rezultatów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE