Nowy nabór w programie ruszył 31 marca 2025 roku. Wprowadzony wraz z nim czteromiesięczny okres przejściowy pozwala rozliczyć koszty z okresu „przejściowego” między zakończeniem poprzedniej wersji programu a uruchomieniem nowej. Czas jednak ucieka – po 31 lipca 2025 r. wydatki poniesione wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku nie będą już brane pod uwagę.
Co można rozliczyć?
W ramach trwającego jeszcze do końca lipca naboru można uzyskać dofinansowanie m.in. na:
- ocieplenie przegród zewnętrznych budynku,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Co po 1 sierpnia?
Od 1 sierpnia 2025 r. zacznie obowiązywać podstawowa zasada nowej wersji programu: koszty kwalifikowane mogą być ponoszone nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Co więcej, nie będą już uwzględniane wydatki poniesione przed oddaniem budynku do użytkowania.Dobrą wiadomością dla planujących wymianę źródła ciepła na gazowe jest to, że w połowie lipca 2025 r. zostanie wznowiony nabór w starszej wersji programu, obejmującej kotły gazowe. Można więc połączyć dwie dotacje – ale tylko pod warunkiem zachowania odpowiedniej kolejności:
Jeśli inwestycja już trwa lub wydatki zostały poniesione:
- Najpierw złóż wniosek w nowym naborze (obowiązującym od 31.03.2025 r.) na termomodernizację – do końca lipca.
- Potem – w połowie lipca – złóż wniosek o dofinansowanie do kotła gazowego (starsza wersja programu).
Jeśli planujesz dopiero rozpocząć inwestycję:
- Nie zaczynaj od wniosku o gaz – bo wówczas, aby złożyć kolejny wniosek na termomodernizację, trzeba będzie najpierw zakończyć i rozliczyć gazowy projekt.
- Lepiej zacząć od termomodernizacji i dopiero potem aplikować o dotację na źródło gazowe.
Dla wszystkich planujących inwestycję w poprawę efektywności energetycznej swojego domu to ostatni dzwonek, by zyskać więcej – szybciej, łatwiej i bez zbędnych formalności.
Komentarze (0)