W ramach MBO można zgłaszać pomysły na inwestycje, działania społeczne, wydarzenia kulturalne czy sportowe, które będą służyć lokalnej społeczności. Projekty dzielą się na dwie kategorie:
- ogólnomiejskie – przeznaczone dla wszystkich mieszkańców,
- lokalne – dedykowane konkretnym osiedlom.
Aby zapewnić równy dostęp do środków, Mielec został podzielony na 9 obszarów lokalnych, obejmujących po dwa osiedla każdy. Z miejskiego budżetu na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 2 miliony złotych – w tym 1,1 mln zł na projekty ogólnomiejskie oraz po 100 tys. zł dla każdego z dziewięciu obszarów.
To właśnie mieszkańcy najpierw poprzez zgłaszanie propozycji, a potem w głosowaniu zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane w 2025 roku.
Projekty można zgłaszać do 15 lipca. Wystarczy wypełnić formularz i dołączyć listę osób popierających dane przedsięwzięcie. Wszystkie niezbędne druki zarówno formularze zgłoszeniowe, jak i wzory list poparcia dostępne są na oficjalnej stronie miasta:
https://www.mielec.pl/mielecki-budzet-obywatelski/
Wypełnione formularze należy przynieść osobiście lub przesłać pocztą do Urzędu Miejskiego (ul. Żeromskiego 26) do 15 lipca, z dopiskiem „Mielecki Budżet Obywatelski”. Istnieje także możliwość przesłania skanów formularzy mailem na adres mbo@um.mielec.pl.
Po zakończeniu etapu zgłaszania, rozpocznie się weryfikacja projektów, która potrwa do 31 sierpnia. Do 10 sierpnia ogłoszona zostanie lista zadań dopuszczonych do głosowania.
Warto przypomnieć, że dzięki Mieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu z poprzedniej edycji, w bieżącym roku zrealizowano już pierwsze projekty. W ramach zadań ogólnomiejskich powstało boisko ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu. Oficjalne otwarcie i udostępnienie obiektu dla mieszkańców planowane jest po wakacjach.
Z kolei w ramach projektów lokalnych w 2024 roku realizowane są następujące inwestycje i inicjatywy:
- Wymarzony plac zabaw przy SP nr 9 (ul. Drzewieckiego)
- Modernizacja placu zabaw przy Domu Ludowym (ul. Cyranowska)
- Rozbudowa placu zabaw przy Pływalni Smoczka (ul. Powstańców Warszawy)
- Modernizacja szkolnego placu zabaw przy SP nr 1 (ul. Kilińskiego)
- Wymiana nawierzchni tarasu przy Przedszkolu nr 4 (ul. Spółdzielcza)
- Plac Zabaw Radosny Zakątek (ul. Kolejowa)
- Uzupełnienie infrastruktury boiska do siatkówki (ul. Łąkowa)
- Mielec wędkuje – piknik i zawody wędkarskie (Stawy Cyranowskie)
- Remont alejki w Parku im. Kazimierza Wielkiego
- Odnowienie przyszkolnego placu zabaw Radosna Szkoła przy SP nr 3 (ul. Żeromskiego)
- Modernizacja szpitalika i boksów dla psów w Miejskim Schronisku „Pies i Kot” (ul. Targowa)
To konkretne przykłady pokazujące, jak realne potrzeby zgłaszane przez mieszkańców przekładają się na faktyczne działania i zmiany w przestrzeni miejskiej.
Komentarze (0)